Hlavní obsah

Luboš Pospíšil vydává sólovou desku, opožděný dárek ke svým sedmdesátinám

Foto: Getty Images

„Ilustrační foto.“

Reklama

25. 8. 2021 22:22

Album Luboše Pospíšila Poesis Beat, které nahrál se svými přáteli, mělo být původně dárkem k jeho 70. narozeninám.

Článek

Vzhledem k problémům způsobeným pandemií koronaviru nakonec své jubileum připadající na loňské 6. září oslavil reedicí vinylové desky … a nestřílejte na milence z roku 1986. Sólové album nahrál až letos, neznamená to však konec jeho spolupráce se skupinou 5P. „Čeká nás spousta koncertů, včetně těch přeložených kvůli pandemii,“ řekl Pospíšil v rozhovoru s ČTK.

Sólové album Poesis Beat nahrál společně s Liborem Mikešem Mikoškou (kytara), Petrem Vavříkem (baskytara), Martinem Vajglem (bicí a klávesy). Nahrávku představil klipem k titulní písni. „Původně jsem to vnímal tak, že si ho takzvaně nadělím. Když jsem zjistil, že je to nereálné, lehce jsem zpanikařil, že to možná ani nemá cenu dělat. Pak jsem si řekl, že je to nesmysl, a naopak jsem oslovil své kamarády, jestli by do toho šli. Ti byli nadšeni a utvrdili mě v mém rozhodnutí. Tak jsem dodělal ještě dvě rozpracované písně a na jaře jsme začali natáčet,“ uvedl Pospíšil.

Zpěvák a skladatel vedle vlastních textů využil verše básníků Pavla Šruta, Josefa P. Lábuse, Petra Kadlece a Jiřího Hájíčka. „Název Poesis Beat jsem zvolil z několika důvodů. Nesouhlasím s pojmem zhudebněná poezie, pro mě je to vzájemná spolupráce s žijícím autorem. Označení zhudebněná poezie nechávám pro nežijící autory, kteří se do toho už nemohou zapojit. Také mám v repertoáru skladbu s textem takového autora, Baladu ze soutěže od Francoise Villona. Ta píseň byla součástí představení v Realistickém divadle, jinak jsem vždy pracoval s žijícími autory,“ řekl.

Pospíšil natočil album Poesis Beat bez členů své kapely 5P, podobně jako například Vladimír Mišík v případě alb Jednou tě potkám a chystaného Noční obraz, kde nehrají členové jeho skupiny Etc… „Nebyla to pro mě inspirace, ten nápad jsem měl už delší dobu. I název Poesis Beat jsem použil už v případě své nahrávky Soukromá elegie, ale většina lidí si toho nevšimla,“ podotkl.

Na novém Pospíšilově albu je také skladba Jak Lady Jane, která využitím názvu písně Rolling Stones vyvolává asociace s jeho starší skladbou Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku r. 1965. Shodou okolností píseň vychází nedlouho poté, kdy zemřel bubeník Rolling Stones Charlie Watts. „Téma textu byl nápad Pepy Lábuse, on v něm popisuje svůj osobní příběh. V souvislosti s úmrtím Wattse je to paradoxní náhoda, někdy se to tak sejde. Některé věci se obloukem vrací,“ konstatoval.

Nové písně bude hrát Pospíšil se svojí kapelou 5P, kterou tvoří kytarista Mirek Linhart a o generaci mladší muzikanti - klávesista Ondřej Fencl a baskytarista Martin Štec. Po odchodu bubenice Pájy Táboříkové kapelu většinou doprovází Jakub Nývlt, za perkusemi a u vokálů se zabydlel dříve jen hostující Míša Hnátek a příležitostně na baskytaru nebo elektrickou kytaru zaskakuje Jakub Červinka. Pospíšila v příštích dnech čeká množství koncertů, nejbližší 28. srpna na festivalu v obci Polánka u Kutné Hory. Na některých vystoupeních, například na Svatováclavských slavnostech 25. září v Kutné Hoře, ještě dodatečně pokřtí loňský vinyl … a nestřílejte na milence. V Praze se představí na dvou přeložených koncertech 27. a 28. září v Lucerna Music Baru.

Na oficiální hudební scéně působí Pospíšil od roku 1971, kdy se stal členem souboru C & K Vocal. Předtím hrál v různých beatových kapelách, později odešel na sólovou dráhu. Jeho prvním sólovým počinem byl v roce 1981 singl Kráska v nesnázích. Pospíšil působil také jako zpěvák v jedné ze sestav skupiny Blue Effect a spolupracoval se skupinou Biograf.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované