Hlavní obsah

Lustr pro nejdražší jachtu světa vyrobili v městečku na Českolipsku

Celý magazín Ženský byznys Petry Krmelové s hlavním hostem, spolumajitelkou Preciosy Lucií Karlovou. (Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

27. 1. 2020 15:00

Jachta ruského miliardáře Abramoviče, jejíž cena se odhaduje na jednu a půl miliardy dolarů, a luxusní hotel Mandarin Oriental Jumeira v Dubaji mají jedno společné: křišťálové lustry z Česka. Pozvání do magazínu Ženský byznys Petry Krmelové přijala Lucie Karlová, spolumajitelka Preciosy.

Článek

Divize Preciosa Lustry je stále úspěšnější v programu Maritime, zaměřeném na osvětlení pro jachty.

„Naším posledním kouskem je největší svítidlo v Maritime programu. Je pro devátou největší jachtu, zámořský parník Norwegian Bliss. Svítidlo má devět metrů v průměru – je to takový trychtýř, osm a půl metru na výšku. Úžasné svítidlo, které je interaktivní a nabízí víc než 1000 různých variant, jež navozují různou atmosféru,“ líčí Lucie Karlová. Jak dodává, hodnota takových zakázek se pohybuje v milionech dolarů.

Preciosa Lustry

Firma navazuje na nepřerušenou sklářskou tradici, která započala na severu Čech v Křišťálovém údolí v roce 1548, a doplňuje ji o moderní technologické postupy.

Lustry vyrábí v Kamenickém Šenově, kde už v roce 1856 vznikla vůbec první sklářská škola na světě.

Denně zpracuje 40 tun skla.

Předpokládaný obrat firmy za nedovršený fiskální rok činí jednu miliardu korun (800 milionů korun za ten předchozí).

V roce 2009 představili nejmenší broušený kámen na světě – měří pouhých 0,5 milimetru v průměru a třpytí se na 33 fasetách.

Při výrobě podobného osvětlení se musí dodržet přísné parametry a na závěr svítidlo prochází na jachtě přísnými kontrolami. Nesmí se na moři houpat, nesmí nikoho zranit.

Lidé z Kamenického Šenova v Libereckém kraji, kde tyto křišťálové skvosty vznikají, si zakládají na jedné věci: neprodávají prý lustry, ale emoce. Světelný efekt je kombinací programátorství, hi-tech možností, optických vlastností křišťálu a designu.

Design má na starosti vídeňské architektonické duo Michael Vasku & Andreas Klug – řídí kreativní směr společnosti Preciosa Lighting od roku 2016. Z jejich tvůrčí dílny vzešlo například unikátní dílo na pomezí techniky a umění nazvané Crystal Automata. Kombinuje základní principy mechanického pohybu a čtyři základní elementy vodu, oheň, zemi a vzduch. V roce 2017 se stalo svítidlem roku na prestižní soutěži Light Middle East Awards.

V minulosti navrhl některé typy svítidel pro Preciosu i věhlasný designér Rony Plesl.

Kreativní ředitel a hlavní designér Preciosy Michael Vasku vysvětluje, jakým způsobem vznikala unikátní světelná instalace Crystal Automata. (Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy)

Jak se dostat k zakázce pro ruského miliardáře

Hodnota jachty ruského podnikatele Romana Abramoviče se odhaduje na jednu a půl miliardy amerických dolarů. Luxusní lustry pro ni vznikaly také v Kamenickém Šenově. Výroba křišťálu tady má dlouhou tradici: v roce 1856 zde založili vůbec první sklářskou školu na světě.

Samotného Abramoviče byste však při uzavírání zakázky nepotkali. Lidé z Preciosy vše řešili s designérskými studii, která měla zadání na starosti. „Je to dlouhodobý proces. Jde o vazby, o kontakty, vyústění dlouholeté mravenčí práce a budování povědomí o brandu i ochotě vycházet vstříc zákazníkovi. To vše dohromady a navrch kousek štěstí,“ vysvětluje ředitelka divize Preciosa Lustry, jak se lze k takové zakázce vůbec dostat.

Skupina Preciosa

Preciosa Lighting: lustry (např. program Maritime – osvětlení pro luxusní jachty)

Preciosa Beauty: šperky

Preciosa Ornela: perly

Vinolok: zátky k lahvím

„Konkrétní požadavky majitele popisovat nemůžu. Obecně ale platí, že jde o požadavky někde mezi – mám úžasný prostor a je mi jedno, co vymyslíte, až po – takhle by mělo vypadat finální svítidlo, tohle mi udělejte. Je mi jedno, kolik to bude stát, až tak úplně nezazní – ale cena není na prvním místě,“ vypráví Lucie Karlová. Mimochodem, je manželkou 67. nejbohatšího Čecha Ludvíka Karla. Vládce českého křišťálu, skla a libereckého fotbalu se médiím dlouhodobě vyhýbá.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované