Hlavní obsah

Luxusní dezerty. Kam se vydat, když rakvička se šlehačkou nestačí

Foto: Ippa Café, Seznam Zprávy

Dortíky z Ippa Café vypadají na první pohled jako skutečné ovoce.

Reklama

11. 11. 2021 13:05

Pryč jsou doby, kdy vrcholem českého cukrářství byly rakvičky se šlehačkou či ovocné dorty ze Světozoru. Už několik let peče celé Česko s Josefem Maršálkem na televizní obrazovce a na cukrářském nebi záři mnoho zajímavých podniků.

Článek

Brňané mají své Cukrové nebe či Cupcakekárnu na Zelňáku, zaměřenou pouze a výhradně na prezentaci těchto dortových jednohubek. Jejich slávu odstartoval už v polovině devadesátek kultovní seriál Sex ve městě, který rozkošné dortíky z Magnolia Bakery na newyorské West Village vystřelil do celého světa.

Sázka na Francii

V Ostravě zase nedají dopustit na Ollies, síť cukráren s dvacetiletou tradicí, která po třech pobočkách otevřených v hornickém městě expandovala také do Prahy a Olomouce. Specialitou firmy jsou vedle oblíbených makronek slavné francouzské eclairky, tedy tyčinky z odpalovaného těsta, plněné krémem a zdobené řadou dobrot – oblíbená je hlavně kombinace pistácií a malin.

Na druhém konci republiky pod Krušnými horami slaví obrovské úspěchy skupina Lagarto, která otevřela své špičkové cukrárny v Chomutově, Mostě a Teplicích. Zdejším hitem je čokoládová či karamelová tartaletka, ale také nugátový a kokosový prstík.

V Praze je jedním z cukrářských lídrů Továrna ve Šporkovském paláci, v níž v roce 2017 zahájil svou vládu cukrář Lukáš Skála, který se vedle jiných zasloužil o rehabilitaci klasických českých dezertů přetavených do moderní podoby – jak chuťové, tak i vizuální. Bodují hlavně jeho originální kremrole, plněné jahodami, čokoládou či pistáciemi.

Futuristické dezerty

A konečně se dostáváme k největšímu cukrářskému překvapení, které můžete v současné době zažít a ochutnat. V butikových cukrárnách s názvem Ippa Café vládne cukrářka Barbora Ševěčková, která peče a vaří již od svých dvanácti let. Hlavním trumfem podniku jsou především futuristické dezerty, které jsou na první pohled téměř k nerozeznání od ovoce – vypadají jako skutečné mango, citron či hruška.

Hlavní kouzlo se ale skrývá uvnitř. Jakmile se člověk do dezertu zakousne, překvapí ho úžasná souhra sladkých i lehce nakyslých chutí, neboť se skládá z řady ingrediencí. Třeba mango má „slupku“ z čokolády, pod níž se skrývá mangový krém s mangovým bonbonkem v srdci dezertu. Citron má zase slupku z marcipánu, pod níž je našlehaná bílá čokoláda s citronovým freshem a úplně uprostřed je pak „bonbonek“ z čerstvého citronu a maracuji.

Jen těžko se to popisuje, je třeba ochutnat. Je to pohádka pro dospělé.

Reklama

Doporučované