Článek
Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt, který v červenci ve funkci nahradil Borise Johnsona, se dostal do titulků médií po celém světě. Na oficiální návštěvě v Pekingu, kde jednal se svými čínskými protějšky, si spletl národnost své manželky.
„Má žena je Japonka. Má žena je Číňanka!“ vyklouzlo Huntovi při jednání ve společnosti překladatelů, asistentů i kamer. Vzápětí doplnil, že jde o strašnou chybu. „V Japonštině jsme mluvili na státním banketu,“ snažil se hned nato vysvětlit, proč mu Japonsko utkvělo v mysli.
Hunt chtěl informací, že jeho žena je Číňanka a že má tudíž v Číně polovinu příbuzných, oslnit čínského ministra zahraničí. Wang I sice na Huntovo přeřeknutí reagoval pobaveně, podle zahraničních médií se ale britský ministr nemohl splést hůř.
Vcelku banálním omylem totiž zavadil hned o několik problematických otázek. Čína má s Japonskem napjaté vztahy, které mimo jiné zahrnují spor o území ve Východočínském moři.
Server BBC upozorňuje, že dalším nešvarem, kterého se Hunt nechtěně dotkl, je i hromadná stereotypizace národností pocházejících z východní Asie. Všude po světě, včetně Česka, koluje vtip „všichni Asiaté vypadají stejně“ a některé příslušníky asijské rasy to pohoršuje.
Jak navíc BBC upozorňuje, Hunt není prvním, kdo se na Čínu snažil zapůsobit vtíravou rétorikou – zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg i francouzský prezident Emmanuel Macron se svá publika snažili ohromit čínštinou. Nevysloužili si ale jednoznačně kladné ohlasy.
Británie s Čínou jedná v rámci příprav na brexit. Na tiskové konferenci po setkání se svými čínskými protějšky britský ministr zahraničí uvedl, že Čína navrhla Británii zahájit rozhovory o pobrexitové dohodě o volném obchodu.
Že vztahy s Británií zůstanou po brexitu beze změny, ujistil britskou premiérku Theresu Mayovou už v lednu čínský premiér Li Kche-čchiang. Číňané i Britové označují poslední léta za „zlaté období“ vzájemných vztahů. Vyvrcholilo v roce 2015 příjezdem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na státní návštěvu Británie, při níž ho s velkou pompou přijala britská královna Alžběta II.