Hlavní obsah

Maduro způsobuje masivní exodus vlastních obyvatel. Za poslední roky uteklo z Venezuely na čtyři miliony lidí

Z Venezuely uprchly za poslední roky miliony lidí. (Video: Filip Kalčák, AP, Reuters)

 

Reklama

7. 6. 2019 21:46

Jen za posledních sedm měsíců opustil Venezuelu jeden milion lidí. Exodus lidí způsobuje vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Článek

Již více než čtyři miliony lidí uprchly v posledních několika letech (zhruba od roku 2015) z Venezuely, kterou sužuje politická a hluboká ekonomická krize. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnila Organizace spojených národů. Kvůli nárůstu počtu uprchlíků by měl svět podpořit země, do kterých se Venezuelané uchylují. Uvedl to zmocněnec OSN a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Obyvatelé někdejší ropné velmoci utíkají ze země, ve které se lidem nedostává základních potravin či léků a kterou ovládá autoritářský režim socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Jen za sedm měsíců od loňského listopadu přibyl ve statistikách OSN milion venezuelských uprchlíků.

„Tato alarmující čísla podtrhují naléhavou potřebu pomoci komunitám, které se v hostitelských zemích uprchlíků ujímají,“ uvedl v tiskovém prohlášení zvláštní zmocněnec OSN a IOM pro Venezuelu Eduardo Stein. „Latinskoamerické země a státy Karibiku se snaží reagovat na tuto nebývalou krizi, ale nemůžeme čekat, že v tom budou pokračovat bez mezinárodní pomoci,“ dodal Stein.

Venezuelané se stávají jednou z nejpočetnějších národních skupin, kterou nutí situace v jejich zemi hledat útočiště za hranicemi a podle OSN je jejich exodus největší migrační krizí moderních dějin Jižní Ameriky. Nejvíce jich zamířilo do sousední Kolumbie, která registruje 1,3 milionu venezuelských uprchlíků. Následuje Peru s více než tři čtvrtě milionu a dále Chile, Ekvádor, Brazílie a Argentina. Velké množství venezuelských uprchlíků je i v Mexiku, zemích Střední Ameriky a ve státech Karibiku.

Některé jihoamerické země začínají požadovat větší mezinárodní pomoc. K té například na konci května vyzvala kolumbijská vláda, podle které přibývá v zemi denně na 2 500 dalších venezuelských emigrantů. Peru ve čtvrtek oznámilo, že kvůli neorganizovanému přílivu lidí zavede humanitární víza, která bude muset mít každý oprávněný žadatel o azyl.

Do oblasti na hranici mezi Kolumbií a Venezuelou má v pátek dorazit herečka a zvláštní vyslankyně Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Angelina Jolie. Během dvoudenní cesty navštíví mimo jiné tábor, ve kterém ve stanech žijí venezuelští uprchlíci. Jolie se v regionu naposledy pohybovala loni v říjnu, kdy se setkala s venezuelskými uprchlíky v Peru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované