Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nemáme moře – a přesto máme pláže, přístaviště, ostrovy i místa s výhledem na zdánlivě nekonečnou vodní hladinu, která se při větru čeří poměrně velkými vlnami. Přehrady jako Lipno, Orlík nebo soustava novomlýnských nádrží nejsou jen technickými stavbami, ale i místy, kde se v létě koupe, v zimě bruslí a po celý rok rybaří, sportuje a relaxuje. Seznamte se s desítkou největších přehrad.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Z ruiny konírny v Zákupech je barokní skvost
- Poznejte Mallorcu jinak: místo pláží horské treky či kajak
- Od perfektní pizzy po domácí nanuky. Vydejte se na gastrovýlet do Plzně
- Našel vraha z Ploštiny a chtěl ho zabít. Místo toho se partyzán rozplakal
1. Lipno

Vodní nádrž Lipno.
Pod přezdívkou „české moře“ si většina z nás představí právě lipenskou nádrž – nejen kvůli velikosti, ale i rekreačnímu ruchu. V létě láká ke koupání, na cyklostezky, vodní sporty i výlety - například na blízkou Stezku korunami stromů. V zimě tu pak vzniká nejdelší bruslařská dráha v Evropě – až 11 kilometrů po zamrzlé hladině.
Je to největší přehrada a vůbec vodní plocha v Česku, v nejširším místě u Černé v Pošumaví dosahuje šířky až 10 kilometrů. Na Lipně se nacházejí čtyři ostrovy, nejoblíbenější je ten Králičí, který v létě obývají králíci a morčata. Přehrada je populární také mezi sportovními a rekreačními rybáři, žijí zde kapři, sumci, štiky, candáti, líni a okouni.
Lipno bylo postavené pro vodohospodářské a energetické využití, rekreaci i ochranu před povodněmi, jednalo se přitom o první poválečné vodní dílo tohoto rozsahu v Československu. Unikátem je i zdejší podzemní vodní elektrárna Lipno I. Ta je umístěna v jeskyni ve skalním masivu v hloubce 171 metrů, kde jsou dvě Francisovy turbíny. Jeskyně je tak velká, že by pojala celý chrám svatého Víta v Praze.
- Rozloha: 48,7 km²
- Kraj: Jihočeský
- Typ: rekreační
- Co nabízí: koupání, vodní sporty, cyklostezky, zimní bruslení
2. Nové Mlýny

Nové Mlýny.
Soustava tří sousedních nádrží (Mušovská, Věstonická a Novomlýnská) pod Pálavou je s celkovou rozlohou 3200 hektarů druhou největší vodní plochou v Česku po Lipně. Fakticky jsou to tři oddělené přehrady, ale jejich plocha splývá v jednu.
Dolní, neboli Novomlýnská nádrž je určena k rekreaci, horní Mušovská nádrž slouží přírodě a chráněným druhům ptactva, stejně jako ta prostřední Věstonická. Komplex nádrží je významným zimovištěm pro severské husy a mořské orly.
Nové Mlýny jsou za standardních okolností významnou rekreační oblastí – nabízí koupání, windsurfing, rybolov, lodní dopravu, cykloturistiku a pěší turistiku. Uprostřed stojí na ostrůvku zachovalý kostel svatého Linharta - poslední pozůstatek zatopené vesnice Mušov a oblíbená scenérie mnoha fotografů.
Hlavním rekreačním centrem je obec Pasohlávky, kde je možné si užít vodní radovánky nejen pod širým nebem, ale i v aquaparku Aqualand Moravia. V okolí láká k návštěvě například pohoří Pálava se dvěma hradními zříceninami, vinařská obec Pavlov s Archeoparkem nebo nedaleký Mikulov.
- Rozloha: 32,3 km²
- Kraj: Jihomoravský
- Typ: zčásti rekreační, zčásti přírodní rezervace
- Co nabízí: koupání, rybolov, vodní sporty
3. Orlík

Orlík.
Orlická přehrada nebo také Vodní nádrž Orlík se nachází na řece Vltavě, na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, v okresech Písek a Příbram. Nádrž nese jméno podle zámku Orlík, který dnes stojí těsně nad vodní hladinou. Objemem zadržené vody až 720 milionů metrů krychlových je největší přehradou v republice, hloubka dosahuje až 74 metrů. Při její stavbě bylo zatopeno několik vesnic a osad, 14 mlýnů, několik pil - celkem zhruba 650 obytných a hospodářských budov.
Orlík nabízí výborné podmínky pro koupání, jachting, paddleboard, rybaření i vyhlídkové plavby. Obklopují jej kempy, chatové osady a množství turistických tras. Po přehradě je díky lodnímu výtahu také možná lodní doprava, včetně výletních lodí a přepravy menších plavidel až z Prahy. Vedle zámku Orlík jsou vyhledávanými zajímavostmi na přehradě hlavně hrad Zvíkov a majestátní obloukový Žďákovský most.
- Rozloha: 25,3 km²
- Kraj: Středočeský / Jihočeský
- Typ: rekreační
- Co nabízí: jachting, rybaření, lodní doprava, kempy
4. Švihov (Želivka)

Švihov.
Vodní nádrž Švihov, známá spíše jako Želivka, je důležitým zdrojem pitné vody pro Prahu a okolí - zajišťuje jí až 70 procent. Její výstavba zásadně změnila krajinu Posázaví, zároveň však vytvořila unikátní ekosystém. Rekreační aktivity jsou zde zakázány – koupání ani vodní sporty tu nenajdete. Okolí je ale oblíbené pro procházky, výlety nebo cyklistiku.
Pod vodou zůstal pozdně gotický kostel svatého Víta v Zahrádce, jehož věž je při nízkém stavu vody částečně viditelná. Technickým unikátem je úpravna vody v Hulicích. Jako jedno z největších zařízení svého druhu v Evropě zásobuje přes 1,5 milionu lidí. Úpravna je spojená s oblíbenou atrakcí, jíž je Vodní dům v Hulicích, zábavné technické muzeum s řadou hravých vodních prvků.
Místní zajímavostí jsou dva mosty ze stavby první československé dálnice, z nichž ten větší, Borovský most, končí uprostřed přehrady. Proto se mu někdy přezdívá český Avignon nebo také Hitlerův most podle toho, že se dálnice začala stavět v době druhé světové války. Lákavá je ale hlavně zdejší příroda - v okolních lesích žijí vzácné druhy jako vydra říční, čáp černý nebo ledňáček.
- Rozloha: 16 km²
- Kraj: Středočeský / Vysočina
- Typ: nerekreační (zásobárna pitné vody)
- Co nabízí: přístup na hráz, procházky v okolí
5. Nechranice

Nechranice.
Tato vodní nádrž na řece Ohři primárně slouží průmyslu, byla vybudována jako zásobárna vody pro elektrárny Tušimice. Přesto nabízí písečné pláže a kempy, například u obce Poláky. Stálý vítr dělá z Nechranic ráj pro windsurfing i kiteboarding. Oblíbená je tato přehrada také mezi rybáři a na své si tu přijdou i milovníci přírody - oblast je hnízdištěm volavek, kormoránů a racků, v zimě zde loví orli mořští. Okolo nádrže vede cyklostezka a naučná stezka s výhledy na Krušné hory.
S délkou 3280 metrů drží Nechranice primát nejdelší sypané hráze v Česku – pro srovnání: je delší než vzdálenost mezi Pražským hradem a Václavským náměstím. Délkou tím překonává i hráz známé čínské obří přehrady Tři soutěsky.
- Rozloha: 13,4 km²
- Kraj: Ústecký
- Typ: rekreační a hospodářská
- Co nabízí: rybolov, windsurfing, kemp, procházky
6. Slapy

Slapy.
Slapská přehrada je oblíbená destinace hlavně pro obyvatele Prahy. Nabízí pláže, kempy, koupání, šlapadla, možnost windsurfingu a jachtingu, ale i tiché zátoky pro rybáře. Kolem nádrže vede několik turistických tras pro pěší i cyklisty.
Slapy jsou součástí takzvané Vltavské kaskády – systému přehrad, který začíná u Lipna a zabezpečuje Prahu i jiné obce před povodněmi. Pod hladinou zmizely při jejich stavbě takzvané Svatojánské proudy, divoký úsek Vltavy oblíbený vodáky, mimo jiné spjatý s počátky českého trampingu. Poukazuje na ně i naučná stezka, která vede náročným terénem mezi hrází Slapské přehrady a Štěchovicemi.
- Rozloha: 12,7 km²
- Kraj: Středočeský
- Typ: rekreační
- Co nabízí: koupání, plavby, půjčovny loděk, rybaření
7. Rozkoš

Rozkoš.
Rozlehlá nádrž u České Skalice nabízí v severní části zázemí pro rekreaci, kempování, rybolov i jachting. Díky její velikosti se nádrži přezdívá „východočeské moře“. Místní vodní záchranná služba tu pořádá kurzy, plavby i záchranářské ukázky. Rodiny s dětmi si pak mohou zpestřit program kupříkladu návštěvou blízkého ranče s kamerunskými kozami.
- Rozloha: 10 km²
- Kraj: Královéhradecký
- Typ: rekreační
- Co nabízí: koupání, plachetnice, vodní sporty, kemp, rybaření
8. Slezská Harta

Slezská Harta.
Jedna z nejmladších českých přehrad, dokončená v roce 1997, láká na čistou vodu a krásné výhledy. Je vhodná pro koupání, jachting i paddleboarding a v létě hladinu brázdí výletní loď. Nádrž však také pomáhá zajišťovat pitnou a užitkovou vodu společně s nádrží Kružberk, koupání je proto v blízkosti hráze omezeno.
Turisty a návštěvníky láká nejen čistá voda, ale i okolní lesy. Narazit tu můžete na vzácné druhy ptáků, jako jsou čáp černý nebo výr velký, stejně jako rostlin. Pod hladinou přehrady leží několik zatopených staveb – za nízkého stavu vody je možné pozorovat jejich pozůstatky.
- Rozloha: 8,7 km²
- Kraj: Moravskoslezský
- Typ: rekreační
- Co nabízí: koupání, vodní sporty, turistika, rybaření
9. Vranovská přehrada

Přehrada Vranov.
Patří mezi nejmalebnější přehrady v Česku. Díky teplé vodě a jedinečným přírodním scenériím se jí přezdívá „Moravský Jadran“. Nabízí písečné pláže, výletní lodě, kempy i přístup do Národního parku Podyjí. Vranov je ideální pro rodiny i aktivní turisty. Půjčíte si tu loď i paddleboard, nebo si dáte drink v plážovém baru. U přehrady najdete také kouzelný zámek Vranov a hrad Bítov, jednu ze zátok poblíž hráze překlenuje elegantní visutá lávka.
Je to jedna z prvních velkých přehrad v československu, postavena byla v meziválečném období v úzkém kaňonu Dyje. Pod hladinou zmizely skály a peřeje, včetně romantických zákoutí popsaných v literatuře, například v dílech Karla Klostermanna. Zajímavostí je, že ač bylo původní zařízení zdejší elektrárny z 30. let modernizováno, stále využívá historickou Francisovu turbínu.
- Rozloha: 7,6 km²
- Kraj: Jihomoravský
- Typ: rekreační
- Co nabízí: koupání, pláže, půjčovny, vyhlídkové plavby, kempy, rybolov
10. Jesenice

Jesenice.
Menší rozlohou, ale oblíbená pro čistotu vody a klid. Původně vznikla kvůli protipovodňové ochraně kolem Ohře a zlepšování průtoků, dnes v jejím využití převažuje rekreace a rybářství. Jesenice u Chebu nabízí koupání, kempy i vodní sporty. Díky zákazu plavidel se spalovacím motorem vyniká nádrž mimořádně čistou vodou.
Při výstavbě byla zatopena část obce Všeboř i s betonovým mostem – jeho vrchní část stále vyčnívá nad hladinu jako dominanta. Okolí je vhodné pro procházky i cykloturistiku. Každoročně se zde také koná několik tradičních jachtařských závodů.
- Rozloha: 7,6 km²
- Kraj: Karlovarský
- Typ: rekreační
- Co nabízí: koupání, vodní sporty, kempování, potápění, rybaření
Aktualizace: odstranili jsme informaci o ekologické katastrofě u novomlýnských nádrží, která se týkala jiné oblasti.