Hlavní obsah

Kůň mezi hvězdami. Jediná malba Václava Havla jde do aukce

Foto: Foto: Adolf Loos and Gallery, Seznam Zprávy

Bílý kůň ve vesmíru (1982) je podle všeho jedinou malbou Václava Havla.

Reklama

V neděli 8. května se bude v budově EXPO 58 v pražských Letenských sadech dražit obraz Václava Havla Bílý kůň ve vesmíru. Zájemci si musí připravit nejméně dva a půl milionu korun.

Článek

Představovat Václava Havla coby spisovatele, dramatika a politika netřeba, přece jen byl jednou ze stěžejních osobností českých dějin 20. století. Poslední československý a první český prezident byl ale i příležitostným výtvarníkem. Už na začátku šedesátých let minulého století tvořil experimentální poezii, vydanou ve sbírce Antikódy (Odeon, 1964). Přestože se jedná o básně, pro svou formu takzvaného typogramu jsou chápány spíše jako vizuální obrazy než psaný text.

Za svého dospělého života Václav Havel zřejmě vytvořil jedinou malbu – obraz nazvaný Bílý kůň ve vesmíru. Nevelké dílo (31 × 36 cm) je vytvořené technikou akrylu na dřevěné desce. Datované je do roku 1982, tedy do doby, kdy byl pozdější prezident vězněn za své aktivity v čele Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Době vzniku díla odpovídá i obecná symbolika koně coby svobody a volnosti, bílá barva pak značí čistotu. Zjednodušeně jde o hodnoty, kterých se Havlovi v cele pankrácké věznice po dlouhé tři roky nedostávalo.

Téměř shodnou symboliku spisovatel použil i o sedm let později v textu známé eseje Slovo o slovu, pojednávající o moci i křehkosti slova a o tom, jak s ním zacházíme. Přesný výklad obrazu Bílý kůň ve vesmíru však Havel nikdy neprozradil. Tajemné poselství i důvod, proč ho autor tajil, neznali ani jeho nejbližší.

Malbu Havel signoval až později. U známého podpisu v těle koně nechybí tradiční Havlovo srdce. A v březnu 2011 k dílu osobně potvrdil také autorský certifikát pravosti.

Autorství obrazu Havel osobně potvrdil. Kromě tohoto certifikátu dostane nový majitel i potvrzení od Dagmar Havlové.

V minulosti obraz vlastnil například sochař Ivan Racek nebo známý pražský galerista Miro Smolák. Přesně před deseti lety byl obraz součástí charitativní sbírky ve prospěch fondu Trebbia a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Prodal se za rovný milion a půl, přičemž do každé z nadací putovala přesně polovina získaných peněz.

Nyní ho může získat nový zájemce v aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, připravit si ale musí nejméně 2 500 000 Kč. Dražba proběhne 8. května v budově EXPO 58 v Letenských sadech v Praze. Do té doby bude na stejném místě vystaven i pro veřejnost.

Foto: Adolf Loos and Gallery, Seznam Zprávy

Bílý kůň ve vesmíru na právě probíhající výstavě v letenské budově EXPO 58.

Reklama

Doporučované