Hlavní obsah

Maláčová s Schillerovou se dohodly. Peníze na sociální služby dají půl na půl

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Reklama

7. 6. 2019 13:48

První peníze by kraje měly dostat počátkem srpna. Návrh na uvolnění financí projedná vláda 17. června.

Článek

Miliardu korun na platy v sociálních službách pošlou krajům půl na půl ministerstva práce a sociálních věcí a ministerstvo financí. Dohodly se na tom ministryně Jana Maláčová (ČSSD) a Alena Schillerová (za ANO) a předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Regiony dostanou dále peníze z evropských fondů, k dispozici je 1,5 miliardy korun na tři roky. Ministerstvo práce na vybrané sociální služby poskytne ještě 447 milionů. Kraje požadovaly na sociální služby dvě miliardy korun.

„Podařilo se nám zajistit 200 milionů na financování sociální práce na obcích, 166 milionů pro ohrožené děti na obcích a 81 milionů pro výpadek v sociálních službách v rámci tzv. nadregionálních sociálních služeb, jedná se zejména o pomoc lidem s autismem a roztroušenou sklerózou," uvedla Maláčová, která posléze o dohodě informovala Sněmovnu.

Opoziční poslanci dohodu vesměs ocenili, poukazovali ale také na to, že bez jejich tlaku by možná uzavřena nebyla. „Velmi pravděpodobně bude situace zachráněna," uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. V reakci na dikci proslovu Maláčové na plénu podobně jako Jan Bauer (ODS) uvedl, že očekával omluvu poskytovatelům sociálních služeb, jejich klientům i krajům, že proces trval tak dlouho. Bauer pokládá formu, jakou se peníze shání, za nedůstojnou a nepřijatelnou. Pirátka Olga Richterová podotkla, že jí debaty obou ministryň o zdroji peněz připomínaly koňský trh.

Mračková Vildumetzová před novináři dohodu uvítala. Doufá v to, že miliarda na platy bude v co nejkratší době administrativně vyřízena. „Jsem ráda, že ministryně práce a sociálních věcí přislíbila, že krajům pomůže z hlediska podání žádostí a hodnocení žádostí," řekla k evropským fondům. V jednotlivých regionech podle ní dotační projekty končí a chybějící peníze bude třeba nahradit.

První peníze by kraje měly dostat počátkem srpna. Návrh na uvolnění financí projedná vláda 17. června, ministerstvo práce pak vypíše dotační programy. „Pokud rozhodneme na vládě 17. června, tak kraje obdrží finanční prostředky na začátku srpna v nejkratší možné lhůtě. Za ministerstvo práce a sociálních věcí, a myslím, že i za ministerstvo financí, maximálně zrychlíme celý proces," uvedla Maláčová.

Komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová ale poukazovala na to, že proces přidělování evropských peněz trvá čtyři až pět měsíců, přičemž regiony je potřebují hned. Maláčové uvedla, že počítá se zkrácením této doby na dva měsíce.

Sněmovna následně nepřijala návrhy usnesení předložené Lucií Šafránkovou z SPD, které by vyzvaly ministerstvo práce k přípravě zákonného nastavení standardů sociálních služeb a zavedení odpovědnosti za jejich poskytování a ke zpracování prověrky financování sociálních služeb za letošní rok zejména se zaměřením na soukromé poskytovatele včetně neziskových organizací.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované