Hlavní obsah

Málokdo dokáže ochránit peníze lépe než oni. Dostanou zakázku snů

Foto: IQ Structures

Česko je špička v ochraně bankovek.

Reklama

14. 10. 2020 17:38

Firma IQ Structures, která dodává ochranné prvky na osobní doklady a bankovky, finišuje nejdůležitější byznys sezony. Pro jakou banku ale kvůli přísným podmínkám kontraktu tají.

Článek

Je to obchod z režimu „přísně tajné“. Manažeři můžou potvrdit jen to, že je téměř hotov a že půjde zatím o čtyři miliony testovacích bankovek.

„Dokončujeme už jen detaily smluv a k dodávkám dojde na začátku roku 2021. Jde o asi nejprestižnější zakázku, kterou v současné době budeme vyrábět pro jednu z největších národních bank na světě,“ řekl pro Seznam Zprávy ředitel IQ Structures Petr Franc.

IQ Structures

Založena roku 2012.

Od roku 2020 je součástí holdingové skupiny IQS Group.

Zaměstnává 40 lidí, z toho 19 pracuje pro IQ Structures.

IQS Group měla v roce 2019 obrat 100 mil. Kč, z toho 70 milionů přinesla IQ Structures.

Zhruba polovinu společnosti vlastní zakladatelé a manažeři, druhou polovinu investoři (Solotron, Miton, PICEES, Agor Tech, SSG Spezialglass).

Mezinárodní asociace výrobců hologramů udělila firmě v minulých dvou letech ocenění za nejlepší hologramy na světě.

Vlastní výroba bude mít několik fází. V té první vzniknou návrhy bezpečnostních prvků. Banka si řekne o motivy, které chce na hologramu každé bankovky mít, vývojáři tyto požadavky poté zakomponují do bezpečnostních technologií.

Poté, co vznikne tzv. masterhologram, se rozjede další etapa. „Pracujeme s rozměry a hloubkami struktur vytvářejících holografické efekty ve stovkách nanometrů až jednotkách mikrometrů. Všechny výrobní kroky jsou extrémně technologicky náročné,“ popsal Petr Franc. Na konci výroby pak vznikne holografická fólie, která se bezpečnostním převozem dopraví z Česka do banky.

„Klíčem úspěchu je vyrobit na první pohled velmi jednoduchý bezpečnostní prvek, který laik okamžitě rozpozná, a zároveň je samotná výroba extrémně složitá a nedostupná padělatelům,“ doplnil šéf IQ Structures.

Banka bude nové ochranné prvky testovat několik měsíců. Pokud se osvědčí, přineslo by to pro českou firmu mezinárodní prestiž. A také odbyt hologramů pro miliardu bankovek ročně. Bank, které by splňovaly tato kritéria, mnoho není. V úvahu by mohl přicházet například americký Fed, Evropská centrální banka nebo indický gigant SBI.

Pandemie změnila i bezpečnostní byznys

Covid-19 letos celosvětově úplně zrušil bezpečnostní konference, na kterých firma dosud prezentovala své bezpečnostní prvky. „Museli jsme změnit komunikační strategii vůči našim zákazníkům. Většinu řešíme digitální cestou, po Evropě se snažíme cestovat osobně,“ hodnotí Petr Franc.

Nyní IQ Structures zabezpečuje doklady pro pět států z Evropy a Asie. Pilotní projekty pro oblast bankovek vyrábí pro čtyři národní banky a jednu nadnárodní.

+4

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované