Hlavní obsah

Manažerům vytunelované kampeličky dal soud pět a šest let vězení

Foto: Seznam

Ilustrační foto.

Reklama

29. 11. 2019 16:45

Rozsudek pražského městského soudu uznal vinnými všech 19 lidí obžalovaných za vyvedení prostředků z družstva – většinu za úvěrové podvody a za praní špinavých peněz.

Článek

V souvislosti s vytunelováním Metropolitního spořitelního družstva (MSD) poslal dnes soud manažery záložny Petra Jánského, Daniela Turečka a Jana Zavřela na pět, šest a pět let do vězení. Potrestal je také pětiletým zákazem činnosti. Verdikt není pravomocný.

Státní zástupkyně pro ně požadovala výrazně přísnější tresty včetně propadnutí majetku. Soudní senát však muže shledal vinnými nikoliv ze zpronevěry, ale z porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Rozsudek pražského městského soudu uznal vinnými všech 19 lidí obžalovaných za vyvedení prostředků z družstva – většinu za úvěrové podvody a za praní špinavých peněz. Shodl se s obžalobou v tom, že skupina způsobila škodu přesahující 1,2 miliardy korun. Družstvo následně zkrachovalo. Poškozené, tedy MSD a Garanční systém finančního trhu, odkázal soud s nároky na náhradu škody do civilního řízení.

Případ MSD: Jak může zmizet miliarda z kampeličky? (Video: Vojtěch Blažek)

„Možná se vám ty tresty zdají nízké. Ale obžalovaní, které jsme dneska odsoudili, nebyli ti hlavní pachatelé, na jejichž účtech končily ty finanční prostředky. Někteří z nich jsou už stíháni,“ zdůraznila předsedkyně senátu Dana Pacholíková.

Obžaloba tvrdila, že trojice manažerů Jánský, Tureček a Zavřel peníze z družstva v letech 2010 až 2013 zpronevěřila, a to prostřednictvím úvěrů, které muži sami schvalovali. Údajně nastavili proces poskytování podnikatelských úvěrů tak, aby hodnocení žadatelů bylo jen formální. K penězům se proto dostávaly tzv. ready-made firmy bez historie. Muži vinu odmítají.

Pacholíková konstatovala, že za poskytováním těchto úvěrů stála především nekompetentnost úvěrových pracovníků družstva. „Oni byli ti, kteří to měli přezkoumat. Nikdo ale neměl žádné námitky,“ uvedla. „Žádosti o úvěr obsahovaly bláboly, jiné slovo mě v této souvislosti bohužel nenapadá,“ pokračovala. Poukázala na to, že všechny podnikatelské záměry předestřené v žádostech byly víceméně stejné.

V čele firem žádajících o úvěry stáli podle verdiktu nastrčení lidé. Nejpřísnější trest ze všech obžalovaných – sedmileté vězení – dnes dostal Jan Vinš, který tyto tzv. bílé koně údajně k trestné činnosti sjednával. Bílé koně soud potrestal většinou pěti nebo šesti lety vězení a pětiletým zákazem činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností.

„Po tomto procesu si myslím, že finanční gramotnost občanů ČR je snad nejnižší z celé Evropské unie. Je to neuvěřitelné. Oni přišli s tím, že jsou nevinní, že jen něco podepsali a že je to v podstatě vůbec nezajímá,“ řekla soudkyně na adresu nastrčených podnikatelů s tím, že prakticky všichni byli zadlužení a v exekucích.

Státní zástupkyně Daniela Smetanová žádala pro Jánského, Turečka a Zavřela odnětí svobody v rozmezí od 9,5 do deseti let, propadnutí veškerého majetku a maximální možný, tedy desetiletý zákaz činnosti v bankovnictví i ve statutárních orgánech firem. Tureček dnes dostal souhrnný trest, protože byl nedávno pravomocně odsouzen za úvěrový podvod v MSD.

Na podezřelé toky peněz v MSD upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo všechny peníze. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud poslal záložnu, která tehdy měla přibližně 14 000 členů, do konkurzu.

Hlavním organizátorem zpronevěry a následného praní špinavých peněz byl podle obžaloby Petr Koltok, jehož skutky projednává soud v odděleném hlavním líčení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované