Hlavní obsah

Milion chvilek: Babiš dostane ultimátum, farmáři přijedou na traktorech

Tisková konference spolku Milion chvilek. (Video: ČTK)

 

Reklama

11. 11. 2019 14:04
aktualizováno • 11. 11. 2019 15:45

Zastavení kauzy Čapí hnízdo, neschválení ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana či jeho příslib abolice premiérovi Andreji Babišovi (ANO) jsou podle spolku Milion chvilek důvody k opětovnému zaplnění pražské Letné při demonstraci, kterou plánuje na 16. listopadu od 14:00.

Článek

Aktualizováno v 15:44 o vyjádření Andreje Babiše.

„Dáme Andreji Babišovi ultimátum. Buď vyřeší k určitému datu svůj střet zájmů, vzdá se Agrofertu včetně médií, odvolá Marii Benešovou, nebo ať odstoupí z funkce premiéra,“ uvedl Mikuláš Minář. Pokud tak prý Babiš neučiní, vypukne vlna silnějších akcí po celé republice.

Demonstranti prý podle Benjamina Rolla vyzvou opoziční strany, aby „do roka a do dne představily plán, jak vyřešit oslabení voličských hlasů“. Narážel tak na fakt, že díky přepočtu získají menší strany na počet hlasů méně poslaneckých křesel než strany velké. „K tomu by už v příštích volbách nemělo dojít,“ dodal Roll.

Na demonstraci do Prahy prý dorazí sedláci z českého venkova na traktorech. Vystoupí i moderátor z roku 1989 Václav Malý, chartistka Dana Němcová nebo aktivistka Jana Filipová, která se soudí s Babišem o omluvu za výrok o tom, že demonstranti jsou zaplacení.

Minář nechtěl odpovídat na otázky, zda si myslí, že Andrej Babiš odstoupí.

Babiš ČTK napsal, že o tom, že by ultimátu vyhověl, vůbec neuvažuje.

Předseda vlády odmítá argumenty organizátorů protestu. „Jak jistě víte, moje bývalá firma (Agrofert) je ve svěřenském fondu přesně podle lex Babiš,“ odkázal na novelu zákonu o střetu zájmů, na jejímž základě Agrofert vložil do fondů.

Česko má svobodu a demokracii a každý může demonstrovat kdy chce, kde chce a proti čemu chce, dodal Babiš. „Je pravda, že já konkrétně tuhle demonstraci nechápu, nerozumím těm naprosto nepravdivým důvodům a zdá se mi, že organizátoři jen využívají atmosféru výročí 17. listopadu,“ uvedl.

Spolek, jehož poslední demonstrace se na stejném místě zúčastnilo skoro 300 000 lidí, také poukázal na prezidentovo pohrdání ústavou či premiérovu slabost.

„Čeho jsme byli svědky od Letné? Prezidentova pohrdání ústavou. Premiérovy slabosti. Překvapivého zastavení kauzy Čapí hnízdo. Pochybnosti vzbuzujícího odůvodnění. Neschválení ústavní žaloby na prezidenta. A konečně prezidentova příslibu, že v případě potřeby udělí Andreji Babišovi abolici,“ napsal spolek na své webové stránce.

„Důvodů zaplnit největší veřejné prostranství v zemi máme dnes ještě více než v létě. Je čas opět se postavit za demokracii. Je čas ukázat mocným, že jsme tady a že jsou pod drobnohledem,“ doplnila platforma.

Dosavadní protesty, které Milion chvilek pořádal proti Babišovi a za nezávislost justice, vyvrcholily červnovou demonstrací taktéž na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283 000 lidí, policie operovala s číslem kolem 200 000 lidí.

Čeká se na Zemana

Městské státní zastupitelství (MSZ) v Praze zastavilo trestní stíhání Babiše i ostatních obviněných v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda v září. Šéf MSZ Martin Erazím tehdy sdělil, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku.

Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Server Seznam Zprávy na konci října informoval o tom, že policie v případu navrhla zastavit stíhání také premiérova syna Andreje Babiše mladšího.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman může rozhodnutí MSZ potvrdit i zrušit. V návaznosti na to prezident Miloš Zeman uvedl, že by o takzvané abolici pro Babiše rozhodl, pokud by bylo pravomocně zastavené stíhání obnoveno. Babiš opakovaně tvrdil, že by abolici nepřijal.

Senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta Zemana pro hrubé porušení ústavy odmítla v září Poslanecká sněmovna. Návrh nepodpořili poslanci vládních stran ANO a ČSSD spolu se zástupci KSČM a SPD. Souhlas s žalobou vyslovilo jen 58 ze 130 poslanců, potřeba bylo 120 hlasů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované