Hlavní obsah

Ministr Metnar zůstává ve vládě. Opírá se o posudky, že jeho diplomová práce není plagiát

Reklama

27. 7. 2018 14:02

Lubomír Metnar zůstává ministrem obrany. Oznámil to na odpolední tiskové konferenci poté, co na základě posudků uvedl, že jeho diplomová práce není plagiát.

Článek

„Rozhodl jsem se, že rezignaci panu premiérovi nabízet nebudu,“ řekl na tiskové konferenci ministr obrany Lubomír Metnar. „Posudky shodně tvrdí, že má práce není plagiátem,“ uvedl ministr s odkazem na posudky vypracované Ostravskou univerzitou a Janem Machem z VŠE.

Zároveň se Metnar omluvil za to, že v diplomce neměl správně uvedené některé citace. „Mým úmyslem rozhodně nebylo podvádět, před více než čtrnácti lety jsem udělal chybu, teď mne to mrzí a omlouvám se za to,“ dodal. 

V týmu ministrů vlády Andreje Babiše se tak vyřešil další personální problém. Ministr obrany Lubomír Metnar ustál problém s diplomovou prací, v níž jsou podle zjištění České televize místa, kde politik uvádí cizí text, aniž by ho řádně citoval.

Ostravská univerzita, kde člen Babišovy vlády ještě jako ostravský policejní důstojník získal na pedagogické fakultě titul magistra, už před tiskovou konferencí uvedla, že Metnarovu práci za plagiát nepovažuje.

Metnarovu práci Ostravská univerzita analyzovala několik dní. „Výsledkem posouzení textu je závěr, že se autor práce Lubomír Metnar nedopustil vědomého plagiátorství,“ uvedl v pátek mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Kvůli problémům s vysokoškolskými pracemi už odešli z vlády Taťána Malá z hnutí ANO a Petr Krčál z ČSSD.

Podle mluvčího univerzity kontrola Metnarovy diplomky ukázala, že text vykazuje nedostatečnou práci s citačními zdroji. Jednalo se zejména o absenci odkazů na knihu Petra Musílka z Vysoké školy ekonomické v Praze.

„Na některých stránkách z této knihy diplomant evidentně čerpá, aniž by odkázal na zdroj. Nicméně práce je řádně uvedena v seznamu použité literatury,“ uvedl Soustružník.

Kontrola Metnarovy práce v protiplagiátorském systému Theses.cz identifikovala 45 případů shody, ze kterých ve 39 případech byla nalezena shoda méně než pět procent. „V každém z uvedených případů se jedná o nekorektní citování zákonů, případně podzákonných norem. Část shod se týká podobnosti se studijními materiály - jedná se o vysokoškolské kvalifikační práce publikované ovšem později než práce Lubomíra Metnara,“ uvedl mluvčí ostravské vysoké školy.

„S ohledem na citační standardy, počet uvedené odborné literatury a zdrojů a celkové zpracování diplomové práce je evidentní, že by práce měla být na vyšší úrovni,“ konstatuje mluvčí Ostravské univerzity s tím, že primární odpovědnost za tyto nedostatky je na straně studenta, tedy dnešního ministra Babišovy vlády.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu Ministerstva vnitra ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity.

Česká televize v úterý uvedla, že jeho diplomová práce obsahuje seznam použitých zdrojů, je v ní ale velmi málo průběžných odkazů. Některé strany jsou převzaty nebo jen mírně upraveny bez jasného vyznačení, že jde o převzatý text.

Reklama

Doporučované