Hlavní obsah

Množte se, vzkázal Erdogan Turkům v Evropské unii

Erdogan chce, aby se Turci žijící v Evropě, co nejvíc množili. Měli by mít alespoň pět dětí.

 

Reklama

18. 3. 2017 8:53

Podle Erdogana Evropané na svém území tolerují Turky jen tehdy, když vykonávají podřadné práce.

Článek

Lidé s tureckými kořeny žijící v Evropě by měli mít pět dětí a posílat je do lepších škol. Pak jim bude patřit budoucnost starého kontinentu, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Tento cílevědomý postup turecké diaspory má být podle něj odpovědí na údajné ústrky ze strany rodilých Evropanů.

„Zploďte ne tři, ale pět dětí, neboť vy jste budoucnost Evropy," prohlásil Erdogan, sám otec čtyř potomků. „To bude ta nejlepší odpověď, kterou můžete dát na nestoudnosti, nepřátelství a nespravedlnosti, které jsou vám činěny," dodal podle agentury DPA.

„Apeluji na moje občany a bratry v Evropě. Tam, kde pracujete a žijete, je nyní vaše vlast. Zakládejte ještě více podniků. Posílejte své děti do lepších škol. Nechte své rodiny žít v lepších čtvrtích. Jezděte v nejlepších autech. Bydlete v nejhezčích domech," vyzval na politickém mítinku v západotureckém městě Eskişehir.

Vztahy na bodu mrazu

Erdogan se domnívá, že Evropané na svém území tolerují Turky jen tehdy, když vykonávají podřadné práce. V závislosti prý chtějí udržet i celé Turecko. Kritiku vůči sobě vnímá jako zastřenou snahu zabránit mocenskému vzestupu Turecka.

„Není to moje osoba nebo vláda, co vás znepokojuje. Jste znepokojeni hospodářstvím Turecka, jeho demokracií, postavením v regionu a ve světě a tím, že se dostává do pozice, ve které vás už nepotřebuje," prohlásil na adresu Evropanů při agitaci na podporu ústavních změn, které by posílily jeho pravomoci.

Právě chystané referendum o změnách turecké ústavy bylo jádrem sporu mezi Ankarou a několika státy EU v posledních týdnech. Vztahy se vyhrotily především s Německem, kde žije 1,4 milionu Turků, a Nizozemskem, kde je také početná turecká menšina.

Erdogan nařkl Německo a Nizozemsko z „nacistických praktik" poté, co v obou zemích byly zakázány mítinky na podporu chystané změny turecké ústavy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované