Hlavní obsah

Monitorovací lety odhalily v lesích na Moravě další ohniska kůrovce

Podívejte se na záběry lesů zničených kůrovcemVideo: Jan Marek, PEFC Česká republika a Lesnická práce

 

Reklama

16. 8. 2019 15:14

Několik nových ohnisek kůrovce odhalili v Olomouckém a Zlínském kraji pomocí monitorovacích letů nad lesy pracovníci Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL).

Článek

Lesníci díky tomu budou moci rychleji odstranit kůrovcem napadené stromy. Vytěžené dřevo poté soustředí na jednom místě, kde jej chemicky ošetří, aby zabránili dalšímu šíření hmyzu. ČTK to řekl výrobní ředitel ALSOL Arnošt Buček.

ALSOL spravují více než 42.000 hektarů lesa na území Jeseníků, Mohelnicka, Hostýnských vrchů a v okolí Velehradu. Lesníci provedli monitorovací lety, aby z výšky zjistili stav lesních porostů. „Nejvážnější situace je v rámci polesí Chvalčov, konkrétně v Hostýnských vrších, kde jsou z ptačího pohledu jasně patrná nová ohniska uprostřed ještě zelených porostů,“ uvedl Buček. Nepříliš optimistická situace je podle něj také v lesích v okolí Mírova u Mohelnice na Šumpersku a v okolí Vápenné a Rejvízu na Jesenicku.

Výsledky z rekognoskačního letu pomohou lesníkům zefektivnit boj proti kůrovci. „Po jarní výsadbě nyní investujeme veškeré kapacity do vyhledávání napadených stromů a jejich okamžitého odstranění z lesa. Důležité je zdůraznit, že podle aktuálního vládního nařízení se soustřeďujeme na právě napadené stromy, ve kterých se kůrovec množí a vylétává ven. Již suché stromy, které kůrovec opustil, momentálně necháváme stát, abychom se mohli intenzivně věnovat těm napadeným,“ podotkl Buček.

Monitorovací lety jsou ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství organizovány každoročně ve dvou termínech. Lesníci díky ním můžou porovnat stav lesních porostů v průběhu času. „Pohled z letadla nám umožňuje komplexní přehled o jednotlivých lokalitách a odhaluje skrytá ohniska ve špatně přístupných terénech. Je důležité si uvědomit, že lesník má na starosti téměř 1000 hektarů lesa a při zpracování kůrovce hraje čas nejpodstatnější roli,“ dodal Buček.

Kůrovcová kalamita, o které odborníci říkají, že je dosud největší na území Česka, výrazně zasáhla oblast severní a střední Moravy a Slezska, tedy Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Zasažené jsou rovněž okresy Třebíč, Znojmo, Jihlava nebo Jindřichův Hradec. Situace s lýkožroutem není dobrá ani v podhůří Šumavy a Českého lesa v Jihočeském a Plzeňském kraji. Další místa jsou ohrožena.

V Olomouckém kraji už kůrovcové kalamitě a suchu padly za oběť miliony stromů. Obnova zničených lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny, potrvá mnoho let a bude stát stovky milionů korun. Kůrovcová kalamita v Olomouckém kraji nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Reklama

Související témata:

Doporučované