Hlavní obsah

Montessori škola otevře v Polné novou školní budovu, má tvar kruhu a vzniká po částech

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 8. 2020 19:16

Montessori mateřská a základní škola Meruzalka otevře v září v Polné novou školní budovu. Dřevostavba na půdorysu kruhu má v budoucnu pojmout nejen základní školu, ale i školu mateřskou a střední, o jejíž zřízení Meruzalka usiluje

Článek

Z nové školy je zatím postavená výseč kruhu určená pro základní vzdělávání. Do nové budovy tam nastoupí 1. září 30 dětí. Fakt, že budou mít denně před očima pokračující stavbu, je podle ředitelky školy Lenky Markové výhodou. Na tradičním postupu stavitelství se dá podle ní výborně demonstrovat základní matematika. Žákům bude zatím sloužit část se třemi učebnami, cvičnou kuchyní, šatnami, sociálním zařízením a zázemím pro asi desetičlenný tým zaměstnanců, do roka na ni naváže jídelna a mateřská škola s kapacitou 24 dětí. Kompletní kruhová stavba by mohla být dokončená do pěti let.

Stavba, na kterou tento týden upozornil Český rozhlas Vysočina, začala vznikat už v září loňského roku. Hlavním zadáním pro architekty z atelieru A.LT Architekti bylo, aby jednotlivé funkční celky mohly vznikat postupně, zároveň aby byly propojené. Výsledkem bude kruhová stavba s vnitřním krytým ochozem a atriem využitelným i jako venkovní učebna s kapacitou pro dvě stovky žáků a studentů.

Meruzalka začala o první děti pečovat v roce 2013 v Jihlavě, třetím rokem působí také v Netíně na Žďársku a od loňska v Polné na Jihlavsku. Tam v tuto chvíli provozuje Meruzalka dětskou skupinu, kterou navštěvuje sedm dětí. „Kapacita je 12, předpokládám, že ji naplníme během podzimu,“ řekla zakladatelka školy Jana Procházková.

Kromě péče o předškolní děti se škola stará i o školáky od prvního do devátého ročníku. „Deváťáky máme letos poprvé, přijali jsme nové učitele se zkušenostmi se střední školou a máme ambice nabízet i nějaké doučování,“ řekla Procházková. Střední škola, kterou Meruzalka připravuje, by se podle ní měla soustředit na technické, přírodovědné, případně pedagogické obory.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované