Hlavní obsah

Mugabe po zatčení armádou odmítá odstoupit. Jsem legitimní vládce, řekl

Prezident Zimbabwe Mugabe zatím odstoupit nehodlá (Video: AP)

Reklama

17. 11. 2017 14:50

Zimbabwský prezident Robert Mugabe, kterého ve středu zadržela armáda, odmítá rezignovat. Tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země. V čele země armáda zřejmě chce bývalého viceprezidenta Emmersona Mnangagwu.

Článek

V Zimbabwe sílí tlak na odstoupení prezidenta Roberta Mugabeho. Pokud sám odmítne rezignovat, vedení zimbabwské vládní strany Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) ho chce odvolat. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odkazem na vysokého činitele ZANU-PF.

Mugabeho ve středu zadržela armáda, která v zemi de facto převzala moc. Vojáci s Mugabem dál vyjednávají. Autoritativní prezident však nadále tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země a zatím nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok.

Vůdci zimbabwské vládní strany by se v pátek měli sejít, aby připravili rezoluci o odvolání Mugabeho, a umožnili tak zahájit proces sesazení, napsala agentura Reuters. „Není cesty zpět,” prohlásil stranický zdroj.

Armáda podle agentury AP uvedla, že v rozhovorech s Mugabem dosáhla pokroku ohledně prezidentova odchodu. Předák vlivných válečných veteránů podpořil zásah vojáků a řekl, že Mugabe nezůstane ve funkci. Hlava státu ale podle něj požádala ještě o několik dalších dní až měsíců. K demisi Mugabeho vyzval prezident sousední Botswany Ian Khama.

Mugabe se v pátek poprvé od středečního zadržení objevil na veřejnosti. Podle zpravodajského serveru BBC se zúčastnil promočního ceremoniálu na univerzitě v hlavním městě Harare. K událostem posledních dnů se však nevyjádřil.

Někdejší viceprezident Emmerson Mnangagwa se vrátil ve čtvrtek do Zimbabwe, sdělil agentuře AFP zdroj z Mnangagwova okolí. Mugabe Mnangagwu 6. listopadu odvolal z funkce viceprezidenta, což vyvolalo současnou krizi. Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil „známky neloajálnosti”. Bývalého viceprezidenta armáda zřejmě chce v čele státu.

Ve čtvrtek se do Zimbabwe vrátil také vůdce opozice Morgan Tsvangirai, jenž podstupoval léčbu rakoviny v zahraničí. Jeho příjezd podpořil spekulace o možném brzkém sesazení Mugabeho. Tsvangirai již také prezidenta vyzval k rezignaci „v zájmu národa”.

Agentura Reuters již dříve napsala, že hlavním cílem armádní intervence je pravděpodobně zabránit Mugabemu, aby předal moc své dvaapadesátileté manželce Grace.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené