Hlavní obsah

Mytická „liščí kočka“ existuje. Vědci ji objevili na Korsice

Nový druh kočky se odlišuje i DNA. (Video: AFP, Daniela Kučerová)

 

Reklama

23. 6. 2019 12:26

Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o podivné šelmě, která se podobá velké kočce zbarvené jako liška s huňatým ocasem a dlouhými špičáky. Dlouho byly pokládány jen za mýtus, dokud se v odlehlé části ostrova nepodařilo několik těchto „liščích koček“ odchytit. Zdá se, že se jedná o dosud neznámý druh kočky, píše zpravodajský server CNN.

Článek

Odborníci francouzského národního úřadu pro lov a přírodu zatím našli 16 těchto zlatě pruhovaných šelem, které jsou větší než domácí kočky a loví v noci. A podle pořízených fotografií a záznamů se nezdá, že by je všechna ta nově získaná pozornost nějak těšila.

Vědci předpokládají, že tato kočka patří k dosud neznámému druhu, který mohl před tisíci lety pocházet z Afriky nebo Blízkého východu. „Při posouzení jejich DNA jsme zjistili, že se liší od kočky evropské divoké, Felis silvestris silvestris. Je příbuzná s africkou divokou kočkou plavou, Felis silvestris lybica, ale její přesnou identitu ještě musíme stanovit,” řekl hlavní představitel úřadu Pierre Benedetti. „Jsme si jistí, že se nejedná o druh domácí kočky, jde o evropskou divokou kočku. Mají odlišné DNA, jsou větší než běžné domácí kočky, jejich ocas je větší a zakroucený. Jejich špičáky jsou velmi vyvinuté.“ Vědci hodlají v odchytu a studiu koček pokračovat. Chtějí jim dávat sledovací zařízení a usilovat o jejich ochranu a uznání coby nový druh divoké kočky.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované