Hlavní obsah

Mytická „liščí kočka“ existuje. Vědci ji objevili na Korsice

Nový druh kočky se odlišuje i DNA. (Video: AFP, Daniela Kučerová)

Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o podivné šelmě, která se podobá velké kočce zbarvené jako liška s huňatým ocasem a dlouhými špičáky. Dlouho byly pokládány jen za mýtus, dokud se v odlehlé části ostrova nepodařilo několik těchto „liščích koček“ odchytit. Zdá se, že se jedná o dosud neznámý druh kočky, píše zpravodajský server CNN.

Článek

Odborníci francouzského národního úřadu pro lov a přírodu zatím našli 16 těchto zlatě pruhovaných šelem, které jsou větší než domácí kočky a loví v noci. A podle pořízených fotografií a záznamů se nezdá, že by je všechna ta nově získaná pozornost nějak těšila.

Vědci předpokládají, že tato kočka patří k dosud neznámému druhu, který mohl před tisíci lety pocházet z Afriky nebo Blízkého východu. „Při posouzení jejich DNA jsme zjistili, že se liší od kočky evropské divoké, Felis silvestris silvestris. Je příbuzná s africkou divokou kočkou plavou, Felis silvestris lybica, ale její přesnou identitu ještě musíme stanovit,” řekl hlavní představitel úřadu Pierre Benedetti. „Jsme si jistí, že se nejedná o druh domácí kočky, jde o evropskou divokou kočku. Mají odlišné DNA, jsou větší než běžné domácí kočky, jejich ocas je větší a zakroucený. Jejich špičáky jsou velmi vyvinuté.“ Vědci hodlají v odchytu a studiu koček pokračovat. Chtějí jim dávat sledovací zařízení a usilovat o jejich ochranu a uznání coby nový druh divoké kočky.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Západoafrické jednotky zabily desítky bojovníků Islámského státu

    Západoafrické jednotky zabily v regionu Čadského jezera 42 údajných bojovníků Islámského státu. Je to nejvyšší počet zabitých povstalců za uplynulých šest měsíců. Podle prohlášení místních vojenských sil, na něž se odvolává agentura Reuters, se akce uskutečnila 21. června, vyžádala si smrt jednoho ze zasahujících vojáků a deset dalších bylo zraněno.

  • V elektrárně Dukovany skončila odstávka, pětina paliva je nová

    V jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka druhého bloku, která začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva i zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě dnes po 10:00, štěpnou reakci spustili energetici již v pátek 21. června. Elektrárna už měla letos odstavený třetí blok. Po více než dvouměsíční plánované odstávce začal elektřinu znovu dodávat v polovině února. Všechny čtyři bloky tak nyní vyrábí elektřinu již naplno. V odstaveném druhém bloku udělali odborníci 30 technických a modernizačních akcí.

  • Etiopie: Při pokusu o převrat zabit náčelník generálního štábu

    Při sobotním etiopském pokusu o převrat byl zavražděn náčelník generálního štábu Seare Mekonnen a předseda regionální vlády státu Amhara Ambachew Mekonnen. S odkazem na mluvčí etiopského premiéra to dnes napsala agentura AFP. Podle místních médií, na něž se odvolává agentura Reuters, šéfa generálního štábu zastřelil jeho osobní strážce.