Hlavní obsah

Na Českolipsku vznikne krematorium pro obézní nebožtíky

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

21. 2. 2020 7:51

Krematorium s unikátní technologií, která zatím v Česku není, plánuje na Českolipsku vybudovat majitel jablonecké pohřební služby a předseda Sdružení pohřebnictví v ČR Ladislav Kopal.

Článek

Na okraji průmyslové zóny u obce Noviny pod Ralskem chce Kopal ještě letos zprovoznit dvě kremační pece. Moderní technologie si mimo jiné poradí i s tělem extrémně obézního člověka, uvedl deník MF Dnes.

„Máme před vydáním stavebního povolení. Prošli jsme pozitivně všemi úrovněmi posouzení vlivu na životní prostředí včetně hlukových a rozptylových studií, takže tomu nic nebrání. Na podzim bych rád spustil ve zkušebním provozu obě kremační pece a v roce 2021 bychom měli nabízet kompletní služby veřejnosti,“ řekl deníku Kopal.

Krematorium zvládne zpopelnit i nadměrně těžké nebožtíky. To drtivá většina krematorií nedokáže, protože standardní pece jsou dimenzovány na těla do 180 kilogramů.

„Naše pec zvládne zpopelnit až 460 kilogramů vážící tělo,“ řekl Kopal, který chtěl původně krematorium postavit v Jablonci. Tam se ale proti postavili místní. V Novinách to problém není, krematorium bude stát více než kilometr od domů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované