Hlavní obsah

Na kraji Krčského lesa vyrostou kanceláře. Po deseti letech sporů zvítězil developer

Foto: Tomáš Beneš

Plánované stavby na kraji Krčského lesa u stanice metra Roztyly.

Reklama

22. 10. 2019 12:10

Passerinvest miliardáře Radima Passera usiluje o vybudování kancelářského komplexu více než deset let. Magistrát má v rukou územní studii, která stavbu umožní.

Článek

Zarostlá louka u stanice metra Roztyly leží u nejrušnější křižovatky v republice. První kilometr dálnice D1 tu vzniká ze spojení pražské magistrály s Jižní spojkou. Na jih od něj se táhne třísethektarový Krčský les. Zpustlý areál bývalých zvěřinových jatek Interlov patří spolu s okolními loukami a lesy k nejlukrativnějším pozemkům v Praze.

Miliardář Radim Passer na nich plánuje vybudovat komplex kancelářských a obytných budov. Sága výstavby u metra Roztyly se táhne už přes deset let. A teď se chýlí ke konci, ze kterého se bude radovat developer.

Poprvé o nové koncepci rozvoje území na Roztylech hlasovala Rada městské části Praha 11 v říjnu 2007. Plány firmy Passerinvest tehdy zkřížili místní, kteří stavbu kanceláří odmítli.

„Zcela náhodou jsem se dozvěděl o hrůzném úmyslu na vybetonování velké části naší zeleně a zároveň nárazové zóny Krčského lesa mezi stanicí metra Roztyly a hotelem Globus. Připadá mi to jako naprosto bezohledný, nedomyšlený projekt, který zcela přehlíží zájmy občanů a řídí se jen a jen maximalizací investorova zisku,“ napsal filozof a místní obyvatel Erazim Kohák tehdejšímu starostovi Prahy 11 Daliboru Mlejnskému.

Na podnět spolků Zelené Roztyly a Ochrana Roztyl si nakonec městská část vyžádala vypracování územní studie, která podle nich měla zaručit zachování rekreačního charakteru pozemku u metra Roztyly.

Studie skutečně vznikla. V polovině října 2019 vypršel termín pro podání připomínek a nyní má její schválení a s ním i osud Interlovu a okolí v rukou magistrát. Navzdory původnímu záměru spolků ale územní studie především rozšiřuje zastavitelné území. Na jejím základě může vzniknout nový územní plán, který Passerinvestu umožní rozsáhlý komplex kancelářských budov postavit. Záleží tedy na tom, kolik připomínek a v jaké podobě úředníci do studie zapracují, a jestli zastupitelstvo hlavního města následně schválí změnu územního plánu.

Unavení aktivisté

Od období projektu Velké Roztyly doznal plán na zastavění louky u Krčského lesa několika změn. Administrativní budova má být nižší, do výkresu přibylo malé jezírko, několik sportovišť a především stovky bytů. Odpůrci zástavby ale tvrdí, že obyvatelům žádný prospěch nepřinese.

„Návrh územní studie představuje hazard se zdravím stávajících i potenciálně nových obyvatel. Zatímco majitelům (zejména Passerinvestu) pozemků řešeného území přináší díky navrhovaným změnám územního plánu obrovský potenciální zisk, stávajícím obyvatelům přináší prakticky pouze další dopravní zátěž a zátěž životního prostředí,“ uvádí Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11) v petici na podporu svých připomínek k územní studii. Hnutí vzniklo na základech protestního spolku a v současnosti tvoří hlavní opoziční sílu v Praze 11.

Kritikům vadí především to, že místo stromů a křovin pohlcujících hluk z přetížené dopravy vyrostou budovy, které přitáhnou další lidi a další auta do už tak dost namáhaného Jižního Města. Přibližně 2 500 nových obyvatel a 6 000 pracovních míst podle nich ještě víc zatíží dopravu.

Foto: Hl. město Praha

Navrhované změny ÚP SO3 - ‚částečně urbanizované rekreační plochy‘ mají nahradit OV - ‚všeobecně obytné‘.

Obyvatelé starého Spořilova, který leží doslova přes ulici, se navíc bojí, že se hluk z Jižní spojky od budov odrazí přímo do ulic rezidenční čtvrti, která hukotem projíždějících aut trpí už desítky let.

Podle kritiků je územní studie návratem do plánu, který město zamítlo už v roce 2012.

V sérii rozhodnutí, návrhů, připomínek, studií a projektů je někdy obtížné se vyznat. V éře Pavla Béma se aktivistům podařilo mobilizovat velký počet obyvatel, kteří formou petice protestovali proti výstavbě. Nejnovější petici na podporu připomínek k územní studii už ale podepsalo řádově méně lidí. V polovině října nebylo pod dokumentem ani 200 podpisů.

„Lidé jsou z toho unavení,“ říká místopředsedkyně HPP 11 Šárka Zdeňková. „Dvanáct let tu probíhají nejrůznější setkání. Lidé nám říkají: ‚Vždyť jsme to podepsali už pětkrát.‘ Je to těžké. Psali jsme o tom, že Velké Roztyly padly, a lidé teď nechápou, že je tady ten projekt znovu,“ dodává Zdeňková.

Podpora radnice

HPP 11 vyhrálo v roce 2018 komunální volby se čtvrtinou celkového počtu hlasů a 13 mandáty. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu ale nakonec zůstalo v opozici. Koaliční smlouvu podepsali představitelé Pirátů, ANO, ODS a klubu TOP 09 a STAN. Vyjednávání trvala dlouhé čtyři měsíce, Jižní Město tak bylo poslední městskou částí, která po volbách ustanovila radu.

Kromě HPP 11 vyjádřily výhrady k zastavění Roztyl i některé koaliční strany. V únoru nicméně rada městské části vydala souhlasné stanovisko s prodejem pozemků navazujících na bývalý areál Interlov společnostem Office Park Roztyly a Roztyly Investments, které patří do koncernu Passerinvest Group.

„Celá tato lokalita trpí nadměrným hlukem, a není proto vhodná jako zóna klidu. Plánovaná kancelářská budova zvukově odizoluje území, na kterém vzniknou obytné budovy. Tato změna umožní rozvoj v dané lokalitě,“ uvedli k prodeji pozemků Piráti z Prahy 11, kteří mají na radnici svého starostu.

Zastupitelé ANO 2011 se podporou Passerova projektu už nijak netají.

„Celý pozemek patří společnosti Passerinvest, která, jak známo, plánuje celý areál zrekonstruovat a udělat z něj příjemný veřejný prostor. A osobně myslím, že s tím má bohaté zkušenosti například v celém malém městě na Brumlovce, které za posledních 15 let vybudoval,“ uvedl Ondřej Prokop (ANO 2011), první místostarosta pro majetek, investice a podporu podnikání.

Právě hnutí ANO 2011 přitom od Passerinvestu dostalo v roce 2017 finanční dar ve výši 500 000 korun. Passerinvest daroval v minulosti peníze také dalším politických stranám, mezi příjemci jsou STAN (300 000 korun), KDU-ČSL (250 000 korun), Realisté (200 000 korun) a Vize pro Česko (25 000 korun).

Koncern Passerinvest Group navíc nesponzoroval jen politické strany. Už v roce 2007 se zavázal k přímým platbám MČ Praha 11 výměnou za podporu výstavby na Roztylech. Dohodu o porozumění a spolupráci podepsal tehdejší starosta a dnešní zastupitel Mlejnský. Praha 11 měla za podporu projektu získat od Passerinvestu 230 milionů korun.

Dopravní podnik plánuje společnou firmu

Passer chce první kanceláře začít stavět už v roce 2020.

„Jedná se o dvě kancelářské budovy. Jedna bude na Interlovu a druhá vedle OBI. Obě dvě mají v pořádku územní plán a mohly by být z hlediska schvalovacího procesu připravené k výstavbě někdy ke konci příštího roku,“ řekl Passer na začátku října pro deník E15. „Vedle toho plánujeme na Roztylech rezidenční etapu, která ještě podléhá změně územního plánu,“ dodal.

První část výstavby, během níž by mělo vzniknout také 200 bytů k pronájmu a 400 k prodeji, by podle Passera měla skončit v roce 2023. Další stavba je podmíněná nákupem zbylých pozemků.

A se stavbou zřejmě počítá i město. Šéf pražského dopravního podniku Petr Witowski pro Seznam uvedl, že se Praha chystá s Passerinvestem založit společnou firmu, která by nad metrem vystavěla novou zastávku spojenou s multifunkčním centrem.

Reklama

Doporučované