Hlavní obsah

Na Kypr dopadla protiletecká raketa ze Sýrie

Raketa v noci dopadla do hor na Kypru, okolní kopce vzplály. (Video: Daniela Kučerová , Reuters)

 

Reklama

1. 7. 2019 20:08

Severně od kyperské metropole Nikósie v noci z neděle na pondělí dopadla protiraketová střela. Uvedl to ministr zahraničí mezinárodně neuznané Severokyperské turecké republiky. Podle něj šlo zřejmě o protileteckou raketu ruské výroby, vypálenou při izraelském náletu na Sýrii. Nikdo nebyl zraněn. Prezident kyperských Turků Mustafa Akinci už předtím řekl, že by předmět mohl souviset s vojenskými operacemi na Blízkém východě.

Článek

Raketa dopadla na úbočí kyperských hor. K nárazu došlo v neděli v noci v oblasti Taşkentu, známého také jako Vouno, 20 kilometrů na severovýchod od Nikósie, hlavního města Kypru. Výbuchy byly slyšet několik kilometrů daleko a zapálily okolní kopce. Samotný incident neměl žádnou oběť, několik domů na úpatí hor bylo evakuováno.

Ve stejnou dobu probíhal útok izraelských stíhaček na Sýrii. Syrská státní média uvedla, že letectvo země v reakci na útok zahájilo obranu. „Prvotní vyhodnocení je takové, že šlo o raketu ruské výroby, která byla coby součást systému protiletecké obrany v noci vypálena při leteckém útoku na Sýrii. Když minula cíl a dostala se na hranici svého doletu, spadla na naše území,” uvedla na svém Facebooku Kudret Özersay, severokyperský ministr zahraničí. Dodal, že výbuch musel proběhnout ještě před dopadnutím rakety, protože se na místě nenacházel žádný kráter. „Jednotlivé kusy, které dopadly na různá místa, dokazují, že raketa explodovala před nárazem,“ řekl.

Kypr leží západně od Sýrie. Syrská státní média informovala, že izraelské letouny podnikly v noci na pondělí nálety na několik cílů ve městě Homs a na předměstí Damašku, při kterých zahynuli čtyři lidé. Dalších 21 jich bylo zraněno. Jedná se o první incident, kdy se Kypr dostal mezi vojenské operace na Blízkém východě.

Vojenský jihokyperský analytik Andreas Pentaras řekl, že podle trosek šlo o ruskou raketu S-200, která je schopná urazit vzdálenost až 250 kilometrů. „Zveřejněné fotografie ukazují základ jejích křídel. Jsou na nich ruské nápisy, což naznačuje ruský původ.

Sýrie používá rakety vyrobené v Rusku, takže ne zcela bezpečný závěr by mohl být, že se jednalo o rakety S-200,“ řekl bývalý armádní generál společnosti Sigma TV na Kypru. Dodal, že technologie pro rušení střel mohla raketu odklonit. Podle Zenona Tziarrase z geopolitického ředitelství na Kypru jsou rakety S-200 navrženy tak, aby explodovaly ve vzduchu, pokud nenarazí na cíl.

Místní obyvatelé se novinářům svěřili, že viděli na obloze světlo a následně zaslechli tři hlasité exploze, informuje server The Guardian.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované