Hlavní obsah

Foldyna i Andrt těsně ustáli hlasování o vyloučení z ČSSD

Foto: Seznam Zprávy

Jaroslav Foldyna

Reklama

20. 9. 2019 17:33
aktualizováno • 20. 9. 2019 18:28

Návrh grémia nezískal podporu předsednictva, které se sešlo v pátek v Lidovém domě

Článek

Špičky ČSSD se pokusily vyloučit svého „zlého muže” Jaroslava Foldynu s návrhem ale v širším vedení strany neuspěly. Seznamu to potvrdily zdroje, které se účastnily pátečního jednání předsednictva.

Návrh grémia nezískal podporu předsednictva, které se sešlo v pátek v Lidovém domě.

V partaji zůstává i další vlivný straník, který se ocitl díky svým výrokům kritizujícím vedení ČSSD na hranici vyloučení – předseda socialistů v Ústeckém kraji Miroslav Andrt.

Foldyna spolustraníky nedávno pobouřil výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) v případě, kdy by ji opustila ČSSD. Proti poslednímu Foldynovu vyjádření, že poslanci ČSSD chtějí ve Sněmovně využít tajné hlasování o ústavní žalobě na prezidenta Miloše Zemana pro hrubé porušení Ústavy k tomu, aby se svými hlasy kšeftovali, se ohradil šéf ČSSD Jan Hamáček.

Hamáček dnes podle Foldyny argumentoval tím, že poslanec veřejně kritizuje postoje vedení, vyčetl mu i postoje v zahraniční či sociální politice. „Rozvinula se velká diskuse v tom sále, bylo zajímavé, že někteří lidé, se kterými se naprosto neshoduji na některých principech politiky, ale shodujeme se, že člověk má právo na názor, hlasovali proti,“ řekl Foldyna novinářům po jednání.

Foldyna dodal, že pro jeho vyloučení hlasovalo 29 členů předsednictva. „Nicméně kvórum bylo tuším 31, takže se mě nepodařilo vyloučit,“ uvedl. Ocenil, že se našlo dost členů předsednictva, kteří vnímají politiku jako službu, ne mocenský nástroj. „Přestože máme třeba s kolegy naprosto jiný názor a v máločem se shodneme, tak hlasovali proti tomu,“ uvedl.

„Hlasování dopadlo těsně tak, že nezískalo potřebný počet hlasů. Z mého pohledu to je ale velmi silné varování vedení sociální demokracie vůči těm, kteří se snaží řešit případné stranické spory na veřejnosti,“ uvedl po jednání Hamáček.

Ústecká ČSSD vedená Andrtem před měsícem vyzvala Hamáčka k rezignaci. Krajské předsednictvo v usnesení označilo za prokázané, že projekt účasti ČSSD v menšinové vládě je neúspěšný. Kritizovalo i Hamáčkovo vyjednávání ve sporu o jmenování Michala Šmardy ministrem kultury. Pro vyloučení Andrta bylo podle předsedy strany 27 členů předsednictva.

Andrt ČTK řekl, že měl signály, že se chystá hlasování o Foldynovi, ale netušil, že bude předsednictvo řešit i jeho jméno. Vedení mu vyčítalo, že v televizi prezentoval postoj krajského předsednictva o Hamáčkově rezignaci a oponoval v pořadu dalšímu členovi strany, předsedovi středočeské ČSSD Robinu Povšíkovi. „Zmiňovali, že jsem se tím zpronevěřil principům sociální demokracie, což naštěstí ostatní lidé zpochybňovali,“ uvedl.

Je rád, že hlasování dopadlo, jak dopadlo. „Snad si lidé uvědomí, že není správná cesta vylučovat lidi, kteří reprezentují nějaký názorový směr a jiný názor než úzké vedení,“ uvedl. Neodvažuje se odhadovat, zda by mohl pokus o vyloučení přijít znovu. „My jsme připraveni pracovat pro lidi a náš region,“ dodal.

Reklama

Doporučované