Hlavní obsah

Na zámku Červená Lhota vypouštějí rybník, protéká hráz

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

5. 6. 2020 15:18

Památkáři na renesančním zámku Červená Lhota vypouštějí rybník, protože v jednom místě protéká hráz. Druhou sezonu po sobě tak nebudou v provozu lodičky pro turisty, loni památkáři rybník odbahňovali.

Článek

Oprava hráze by měla začít na podzim, náklady budou minimálně šest milionů korun. Bude nutné zbourat most u stavidel, který je v havarijním stavu. ČTK to dnes řekli kastelán Tomáš Horyna a mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.

Hráz začala protékat 30. května. Loni při odbahnění rybníku památkáři zjistili, že hráz na několika místech propouští vodu. Odborníci rozhodli, že rybník může i tak být napuštěný. Památkáři ho chtěli vypustit po sezoně a hráz opravit, uvedla mluvčí. O prasklé hrázi dnes informoval Deník.

Tam, kde je historická výpusť, zaslepená a od roku 1945 nepoužívaná, začal ale 30. května vytékat proud vody. Proto památkáři rybník od 1. června vypouštějí, příští týden bude bez vody. Denně vypustí 30 centimetrů, aby zabránili erozi břehů. Teď do plné hladiny chybí 1,6 metru.

„Nikdy bychom normálně nevypouštěli rybník před létem, kvůli suchu, stromům v parku, zeleni v okolí. Je nešťastné, že to přišlo před letní sezonou. Lodičky (pro turisty) nebudou a atraktivita místa s vodou bude pro většinu návštěvníků trošku poškozená,“ řekl Horyna.

Památkáři buď hráz opraví nebo udělají novou. Podle Horyny se bude muset zbourat most u stavidel. „Byl sem v 70. letech daný, aniž by někdo řešil, na čem leží. Spočívá na ručně skládaných opěrných zdech, které nesly původně dřevěnou lávku. V tomto místě je hráz nejvíc poškozená. Je to tím, že most je předimenzovaný, jeho podloží s takovou vahou nepočítá. Most je v havarijním stavu,“ řekl kastelán.

Rybník památkáři odbahňovali od podzimu 2018. Při odbahnění v 80. letech, kdy se 3,5hektarový rybník čistil naposledy, v něm totiž zůstala třetina usazenin. Návštěvníci tak druhou sezonu zažijí zámek bez vody a možnosti půjčit si lodičku. Loni památkáři rybník napustili koncem července, ale půjčovna nefungovala.

Na zámek teď míří denně asi 100 lidí. V květnu a červnu tvoří 80 procent návštěvníků školáci, kteří teď kvůli dopadům koronaviru nejezdí. V létě je denní návštěvnost 1000 turistů.

Zámek je známý z filmů jako Svatby pana Voka, O štěstí a kráse nebo Pan Tau. Nejvíc ho proslavila pohádka Zlatovláska (1973) s Jorgou Kotrbovou. Loni ho od ledna do října navštívilo 74 027, meziročně o téměř 6000 méně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované