Hlavní obsah

Nad Kamčatkou explodoval meteor, výbuch byl desetkrát silnější než v Hirošimě

Snímky meteoru v horních vrstvách atmosféry zachytila japonská družice Himawari a vojenské satelity.Video: Marek Martinovský

 

Reklama

19. 3. 2019 8:01

Ve výši 25,6 kilometru nad Beringovým mořem u pobřeží ruské Kamčatky explodoval loni v prosinci meteorit. Síla výbuchu desetkrát překonala výbuch atomové bomby, svržené na konci druhé světové války na japonské město Hirošima.

Článek

Exploze však byla slabší, než když v únoru 2013 vybuchl meteor nad ruským městem Čeljabinsk na Uralu. Uvedla to stanice BBC s odvoláním na americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Expert NASA Lindley Johnson BBC řekl, že k výbuchům o takové síle dochází dvakrát až třikrát za století. V daném případě šlo o druhý nejsilnější výbuch za posledních 30 let.

Explozi zaznamenaly vojenské družice i japonská družice Himawari. Informaci předalo NASA americké vojenské letectvo. Vzhledem k tomu, že meteor vybuchl nad mořem, nevyvolal takovou pozornost jako před lety čeljabinský meteor, zachycený například kamerami, jaké si na čelních sklech vozí mnoho ruských motoristů.

Navíc tlaková vlna po výbuchu vyrazila na Uralu množství oken, jejichž úlomky poranily až 1 200 lidí, a odhad škod dosáhl miliardy rublů (asi 630 milionů Kč podle tehdejšího kurzu). Následně – vzhledem k rozbitým oknům a tuhému mrazu – musely být uzavřeny všechny školy a školky. Vědci odhadli, že čeljabinský meteor vybuchl třicetkrát větší silou než bomba nad Hirošimou.

Výbuch nad Kamčatkou se dostal až teď na pořad vědecké konference ve městě The Woodlands u Houstonu v americkém Texasu. Snímky z vesmíru publikoval na Twitteru pracovník Oxfordské univerzity Simon Proud.

Danou oblastí nad Beringovým mořem nicméně vede mnoho leteckých linek mezi Severní Amerikou a Asií, a tak experti doufají, že výbuch v podobě obrovské ohnivé koule okolo poledne místního času 18. prosince 2018 mohl zahlédnout některý z pilotů.

Kongres USA v roce 2005 pověřil NASA, aby do roku 2020 dokázala odhalit v blízkosti Země až 90 procent asteroidů o velikosti 140 a více metrů, jejichž srážka se Zemí by případně postihla celé regiony. Ale vědci odhadují, že potrvá dalších 30 let, než tento úkol splní.

NASA se nicméně může pochlubit, že v červnu 2018 pozemní observatoř v Arizoně objevila malý, asi třímetrový asteroid asi osm hodin před nárazem. Centrum pro studium objektů blízkých Zemi v laboratoři NASA poté přesně určilo dráhu asteroidu, použitou pro výpočet pravděpodobného místa dopadu na jihu Afriky. Ohnivá koule pak byla skutečně zaznamenána na záběrech bezpečnostní kamery na farmě v Botswaně, v jejímž okolí se později našly úlomky.

Reklama

Doporučované