Hlavní obsah

Naplněné sny Helmuta Jahna. Zemřel jeden z nejinvenčnějších architektů

Foto: Claudio Divizia, Shutterstock.com

Helmut Jahn: Sony centrum Berlín.

Reklama

9. 5. 2021 23:05

Německý architekt odešel v 60. letech do Chicaga, aby mohl studovat u legendárního Ludwiga Miese van der Rohe, tvůrce modernistické architektury. Sám se proslavil svými postmoderními, technologicky vyspělými stavbami.

Článek

Americká média informovala, že Helmut Jahn zahynul při dopravní nehodě. Ve svých 81 letech jel na kole po venkovské silnici v Campton Hills ve státě Illinois, zhruba 90 kilometrů západně od Chicaga, kde prakticky po celý svůj život působil. Jak informoval policejní šéf Campton Hills Steven Miller, Jahn zřejmě přehlédl stopku a vjel do křižovatky. Tam jej smetla dvě vozidla, která přijížděla z jiných směrů. Architekt zemřel na místě, jeden z účastníků nehody musel vyhledat ošetření v nemocnici.

Zpráva zarmoutila nejen Chicago, kde byl architekt široce znám jako autor jedné z nejkontroverznějších budov větrného města. Jde o budovu známou jako James R. Thompson Center, která byla dokončena v roce 1985 a sloužila jako sídlo pro vládní úřady.

Sedmnáctipatrový kolos, jehož vnější křivky jsou celoskleněné, vzbuzuje iluzi, že veřejnost může své úředníky sledovat v akci. Otevřené kanceláře v každém patře měly tento pocit ještě umocnit. Ohromující je zdání obrovského vrstveného prostoru. Tehdejší recenze se pohybovaly od úžasu až po pobouření. Mnohým nebyla po chuti „rajčatová“ barva použitá na některých prvcích stavby.

+27

Jisté je, že Jahn tu nedosáhl toho, co měl v úmyslu. Kvůli horentním výdajům za materiál odmítl investující stát Illinois původně požadované dvojité skleněné panely, které by v zimě izolovaly chlad a v létě potlačovaly horko. Jedna výplň, ke které se přistoupilo, se ukázala být zásadním problémem. Jak připomíná v reportáži NBC, z budovy se stala díra na peníze, protože bylo nutné pořídit nákladný klimatizační systém. A ten stejně nebrání tomu, aby bylo v létě uvnitř až 32 stupňů a v zimě se prostor prakticky nedal vytopit. Stát chce budovu prodat.

V Chicagu za sebou nechal Helmut Jahn vícero stop. Jde třeba o známý barevný chodník v terminálu United Airlines na letišti O’Hare, nebo o McCormick Place – největší kongresové centrum na západní polokouli.

Helmut Jahn tvořil i na starém kontinentu, ze kterého pocházel.

Narodil se v Německu v roce 1940, kde studoval na mnichovské technice. Odtud se pak v roce 1966 vypravil do Chicaga, kde pokračoval ve studiích na illinoiském Institute of Technology. Profesně se etabloval po roce 1967, kdy nastoupil do společnosti C. F. Murphy Associates, z níž se později stalo studio Murphy/Jahn.

Podílel se na návrhu budovy J. Edgara Hoovera, sídla FBI ve Washingtonu, stál za projekty berlínského Sony Centra a mezinárodního letiště Suvarnabhumi v Bangkoku či za renovací administrativní budovy Evropské komise nazvané podle Karla Velikého (Charlemagne) v Bruselu.

„Helmut prožil výjimečnou kariéru. A to nejen s ohledem na to, jak dlouho tvořil, tak stálou kvalitou své práce,“ citoval list Chicago Tribune děkana architektury na Institute of Technology Reeda Kroloffa. „Ve svých nejlepších letech platil za jednoho z nejvlivnějších architektů světa.“ Průkopnické podle něj nebyly jen stavby samy o sobě, ale zejména jejich technické řešení. „To bylo vždy velmi pokročilé,“ doplnil Kroloff.

Deník ve svém nekrologu připomíná, že Jahn přednášel architekturu na Harvardu, Yale, chicagské univerzitě i na své alma mater.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované