Hlavní obsah

Národní divadlo uvede Krásku a zvíře podle Františka Hrubína

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Národní divadlo.

Reklama

22. 11. 2021 18:08

Národní divadlo uvede pohádku Františka Hrubína Kráska a zvíře v režii končícího šéfa činohry Daniela Špinara. Chystá ji jako velkou podívanou, příběh se odehraje v tajemném sídle Zvířete, ale i ve zpustlém cirkuse.

Článek

„V titulních rolích uvidí diváci Annu Fialovou a Davida Prachaře,“ sdělila mluvčí činohry Kateřina Ondroušková. Premiéry jsou 2. a 3. prosince.

Pohádka Kráska a zvíře vyšla poprvé v roce 1972. Jde o poslední dokončené dílo českého básníka a dramatika Františka Hrubína, které bylo ještě za jeho života uvedeno na jevišti. Námětem se mu stala známá indoevropská báje, do níž vložil kus svého vidění světa. Nestárnoucí archetypální legenda o síle a magii lásky vypráví o tom, že každá bytost má moc učinit krásným toho, koho skutečně miluje.

Kromě Fialové a Prachaře v inscenaci hrají Pavlína Štorková, Magdaléna Borová, Vladislav Beneš, Filip Kaňkovský, Jana Boušková nebo Jana Preissová a Jiří Štěpnička nebo František Němec.

Činohra Národního divadla, na jejíž scéně měly premiéru první dvě hry Františka Hrubína – Srpnová neděle (1958) a Křišťálová noc (1961) – uvedla poprvé jeho verzi známé pohádky v roce 1980, a to v Tylově divadle k nedožitým básníkovým sedmdesátinám. „Inscenace se dočkala úctyhodných 94 repríz a v roli Krásky se objevila Jana Boušková, kterou diváci uvidí také v současné inscenaci. Příběh je dodnes široce geograficky rozšířen a je zvláštní, jak si původní legendu jednotlivé národy samy sobě uzpůsobily. Mění se nejen jednotlivé dějové peripetie, vlastnosti postav i důvody, proč se Kráska za Zvířetem vydá,“ uvedla dramaturgyně Ilona Smejkalová.

Ve většině verzí hned od počátku hlavní hrdinka zná, či alespoň tuší hrůznost Zvířete. V Hrubínově pohádce ale Kráska uzří podobu svého přítele až téměř v samém závěru. Skutečná a hrozivá identita Zvířete je jí tak dlouho utajena. Nezamiluje se do něj proto z lítosti a ze soucitu, ale skutečně a fatálně, byť jej celou dobu nevidí a slyší jen jeho podmanivý hlas.

Reklama

Doporučované