Hlavní obsah

Nečekaný objev? Předlohou slavné Mony Lisy byla skica odhalené ženy

29. 9. 2017

Obraz odhalené ženy má být skica, na základě níž da Vinci vytvořil slavnou olejomalbu Mona Lisa. (Video: Klára Galová)

Kresba odhalené ženy měla da Vincimu sloužit jako předloha k olejomalbě.

Článek

Uhlovou kresbu, která mohla být předobrazem slavného portrétu Mony Lisy, zkoumají odborníci z pařížského muzea Louvre. Autorství obrazu, jenž byl od roku 1862 součástí kolekce renesančního umění v muzeu Condé v Chantilly severně od Paříže, je připisováno studiu Leonarda da Vinciho. Nyní se však odborníci domnívají, že se slavný umělec částečně podílel i na tvorbě této studie.

„Kresba je kvalitní především v tom, jak je zpracován obličej a ruce. To je skutečně pozoruhodné,” řekl kurátor Mathieu Deldicque agentuře AFP o obraze, který je znám jako Monna Vanna.

Odborník na památkovou péči Bruno Mottin potvrdil, že obraz pochází z doby, kdy žil da Vinci, tedy ze začátku 16. století.

Hlavními indiciemi, že by se mohlo jednat o předlohu Mony Lisy, je podle Deldicquea fakt, že obrazy jsou téměř identické ve zpracování rukou a těla. Portréty jsou navíc skoro stejně velké. Postava na uhlové kresbě je lemována malými otvory, které mohly pomoci k přenesení siluety na plátno.

Podle Mottina je však šrafování na horní straně obrazu dílem praváka, zatímco o da Vincim je známo, že byl levák. „Musíme být opatrní," upozornil Mottin. Na definitivní potvrzení autorství si obdivovatelé výtvarného umění budou muset ještě chvíli počkat. Podle odborníků je kresba velmi křehká a práce s ní komplikovaná.

Mona Lisa od Leonarda da Vinciho, známá také jako La Gioconda, je jedním z vůbec nejhodnotnějších a nejvýznamnějších výtvarných děl.

Reklama