Hlavní obsah

Nejede kvůli Babišovi. Morawiecki vynechal cestu na summit v Budapešti

Foto: vláda.cz

Premiér Andrej Babiš a polský premiér Mateusz Morawiecki na červnovém summitu předsedů vlád V4 v Katovicích.

Reklama

23. 9. 10:13
aktualizováno • 23. 9. 11:24

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti. Důvodem je přítomnost českého premiéra Andreje Babiše, píší v Polsku.

Článek

Ze strany Polska má jít o signál pro Čechy ohledně sporu o důl Turów. Napsal to provládní polský portál wPolityce.pl bez upřesnění zdroje informace. Zrušení cesty polského premiéra později bez dalších podrobností potvrdil i ministr obrany Mariusz Błaszczak.

V maďarské metropoli dnes začíná 4. budapešťský demografický summit, jehož hlavním tématem je Rodina: klíč k udržitelnosti. Záměrem je diskutovat o podpoře mladých rodin a vytváření co nejlepších podmínek pro zvyšování porodnosti a tím zamezit stárnutí populace.

Účast na této vrcholné schůzce původně plánoval i Mateusz Morawiecki, než se podle webu rozhodl, že nepojede. Polsko tak bude na akci zastupovat ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová.

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí květnového soudního příkazu okamžitě přerušit těžbu v dole Turów. Toto předběžné rozhodnutí unijní soud vydal po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

V úterý Morawiecki rozhodnutí Soudního dvora EU o udělení pokuty Polsku důrazně odmítl jako špatné a slíbil, že Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost. Premiér zároveň obvinil Česko, že se v řešení sporu chová „absolutně bez dobré vůle“.

Proti se tvrdě vymezili i odboráři z Turówa. Podle jejich předsedy Wojciecha Ilnickiho je rozhodnutí soudu „podrýváním smyslu fungování Polska v Evropské unii“. Uvedl dále, že v reakci na rozhodnutí Soudního dvora EU přijdou „drastické reakce“. „Pojedeme tam (Lucemburk) a ukážeme jim, co se stane, pokud bude důl uzavřen,“ řekl.

Popsal dále, že pokud nebude rozhodnutí soudu přezkoumáno, přistoupí Polsko k tvrdší reakci. „Celá Evropa nás bude prosit, abychom to ukončili,“ vyjádřil se k razantnějšímu projevu protestu Ilnicki. „Jednoho dne zatarasíme všechny dálnice do Německa… Zatarasíme k nim přístup… Zablokujeme cestu Němcům, Čechům, Holanďanům, a všichni další tak pocítí, jaké to je zavřít důl Túrow… Jsme na to připravení a máme velké odhodlání,“ uvedl v úterý pro rozhlasovou stanici Maryja Ilnicki.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované