Hlavní obsah

Nejlevnější elektromobil stojí 150 tisíc. Řídit ho mohou i 15letí

Cenově dostupný elektromobil stojí 150 tisíc a řídit ho můžou i mladiství. (Video: Jan Marek, AP)

 

Reklama

2. 3. 2020 20:03

Citroën představil sériovou podobu svého elektrického vozu Ami – v překladu z francouzštiny Kamarád. A přátelská má být i jeho cena – přesně šest tisíc eur, tedy něco málo přes 150 tisíc korun. Vychází tak z myšlenky udělat ho co nejlevněji, jak to jen jde. I proto váží pod 500 kilogramů a bere se jako lehká čtyřkolka, takže ho mohou řídit i mladiství.

Článek

Světové motoristické značky letos žádný autosalon v Ženevě nečeká – organizátoři akce museli uposlechnout nařízení švýcarské vlády, která kvůli šíření koronaviru z preventivních důvodů zakázala shromáždění tisíce a více osob. Mimo jiných o tom informoval deník The New York Times.

Automobilky včetně té francouzské se dvěma šípy v logu si proto musely poradit bez tradiční výstavy. Své vozové debuty teď představují online.

Dveře se otevírají každé jinak

Citroën závěrem minulého pracovního týdne ukázal praktické provedení konceptu, který na loňském ženevském autosalonu prezentoval pod označením Ami One. Jeho design se většinou nezměnil, výrobce vozítko pouze víc uzpůsobil reálnému provozu. Třeba atypické dveře elektromobilu pro dva, které se otevírají každé v jiném směru, zůstávají.

Drobný Ami o délce 2,42 metru a šířce 1,39 metru má podle automobilky zpřístupnit elektromobilitu všem. Je dokonce ještě menší než jiný známý kousek ze stejné stáje – Smart Fortwo. Nový elektromobil má vyhovovat nárokům moderní dopravy v ucpaných a zákazy protkaných velkoměstech.

Nepřesáhne povolenou rychlost

Pohotovostní hmotnost vozu činí přesně 485 kilogramů, čímž se vejde do klasifikace lehké čtyřkolky a řídit jej mohou i mladiství od 15 let. Stejně tomu je i v případě jiné francouzské automobilky Renault a jejího elektromobilu Twizy. Na rozdíl od něj je ale „Kamarád“ celý uzavřený.

S malým „vzrůstem“ se pojí i další snížené parametry jdoucí na ruku věkové hranici možných budoucích řidičů. Baterie o kapacitě 5,5 kWh nabízí normovaný dojezd 70 kilometrů. Vůz se po připojení do zásuvky dobije za tři hodiny. Výkon elektromobilu je 6 kW, tedy osm koní, a jeho maximální rychlost dosáhne na 45 kilometrů za hodinu.

Možný je i pronájem

Elektrický Ami od Citroënu míří do prodeje již koncem tohoto měsíce při základní ceně 6000 eur, což je v přepočtu zhruba 153 300 korun. Spolu s udržitelností cestou elektrifikace automobilka nabízí i „udržitelnou“ metodu krátkodobého, ale i dlouhodobého pronájmu vozu.

V případě pronájmu elektromobilu „na chvíli“ je nutné uhradit registraci za 9,9 eura měsíčně, přičemž samotná zápůjčka vyjde na 0,26 eura za minutu. Za využití stejné služby, tedy Free2Move přímo od skupiny PSA, automobilka nabízí i dlouhodobý úvazek na 48 měsíců v ceně registrace 2644 eur a 20 eur za každý měsíc.

Zatím není jasné, zda Citroën uvede model Ami na český trh. Počítat s ním ale 30. března může právě domácí Francie, po pár měsících bude následovat i Španělsko, Portugalsko, Itálie nebo Německo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované