Hlavní obsah

Španělsko, Švédsko, Francie, Británie, Rakousko. Evropa uznává Guaidóa za venezuelského prezidenta

4. 2. 2019
Foto: Reuters

Juan Guaidó nabírá na přízni západních lídrů.

Španělská vláda v pondělí jako první z Evropské unie oficiálně uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely. K Madridu se postupně přidávají další evropské země, totéž na Twitteru či v médiích uvedli například ministři zahraničí Francie, Švédska a Británie a také rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Článek

„Španělská vláda oznamuje, že oficiálně uznává Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely,“ řekl dnes na tiskové konferenci španělský premiér Pedro Sánchez. Učinil tak poté, co dal před osmi dny lhůtu autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi k oznámení nových prezidentských voleb. Ultimátum dalo Madurovi i několik dalších evropských zemí, Maduro ho ale splnit odmítl s tím, že se nezachová zbaběle tváří v tvář tlaku těch, kteří požadují jeho odchod.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt na Twitteru uvedl, že Británie Guaidóa uznává úřadujícím prezidentem. „Nicolás Maduro neoznámil prezidentské volby do osmi dnů, ve lhůtě, kterou jsme mu dali. Takže spolu s evropskými spojenci uznáváme Guaidóa dočasným prezidentem, dokud nebudou uspořádány regulérní volby,“ napsal Hunt na Twitteru.

„Domníváme se, že šéf (venezuelského) parlamentu Juan Guaidó je legitimní k tomu, aby uspořádal prezidentské volby,“ uvedl v pondělním rozhovoru s francouzským rozhlasem France Inter ministr zahraničí Francie Jean-Yves Le Drian. Také šéfka švédské diplomacie Margot Wallströmová dnes médiím řekla, že Švédsko podporuje Guaidóa jako legitimního prezidenta. Dodala, že loňské prezidentské volby, které ve Venezuele bojkotovala velká část opozice, Stockholm nikdy neuznal.

„Madurův režim nesplnil lhůtu k oznámení svobodných a spravedlivých voleb. Proto v souladu s venezuelskou ústavou považujeme od tohoto okamžiku za legitimního prezidenta Juana Guaidóa,“ napsal na Twitteru rakouský kancléř Kurz.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstracích. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát prezidenta Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Jako první Guaidóa podpořily Spojené státy a po nich asi dvě desítky dalších zemí, většinou amerických. Naopak Rusko, Čína nebo Turecko stojí za Madurem.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Španělsko oficiálně jako první z EU uznalo Guaidóa prezidentem

  Španělská vláda dnes jako první z Evropské unie oficiálně uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely.

  Rovněž britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes na Twitteru uvedl, že Británie Guaidóa uznává za úřadujícího prezidenta. „Nicolás Maduro neoznámil prezidentské volby do osmi dnů, ve lhůtě, kterou jsme mu dali. Takže spolu s evropskými spojenci nyní uznáváme Guaidóa dočasným prezidentem, dokud nebudou uspořádány regulérní volby,“ napsal Hunt na Twitteru.

  Více informací v článku

 • Lupiči v Karlových Varech přepadli zlatnictví

  Karlovarská policie pátrá po pachatelích ranního vloupání do zlatnictví v Karlových Varech. Škoda je podle policie předběžně odhadnuta na několik milionů korun.

 • Zemřel finský skokan na lyžích a čtyřnásobný olympijský vítěz Matti Nykänen

  V noci z neděle na pondělí náhle zemřel slavný 55letý finský skokan na lyžích Matti Nykänen. V osmdesátých letech se mu podařilo čtyřikrát vyhrát na olympijských hrách a šestkrát získat titul mistra světa. Jako jedinému v dějinách se Nykänenovi podařilo nasbírat všech pět velkých trofejí ve skocích na lyžích – vedle olympiády a mistrovství světa ve skocích ovládl jednou také MS v letech, dvakrát Turné čtyř můstků a čtyřikrát obdržel zlatý glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru.

  Nykänen byl vedle skokanského sportu proslulý i bouřlivým osobním životem – byl šestkrát ženatý s pěti ženami, za násilné trestné činy strávil několik měsíců ve vězení a po konci kariéry se věnoval popové hudbě. Informaci o skokanově úmrtí přinesl finský magazín Seiska.