Hlavní obsah

Němci od roku 2019 zpoplatní dálnice. Tolik mají nově řidiči platit

Německé dálnice budou zpoplatněné. Podívejte se za kolik.

 

Reklama

24. 3. 2017 20:02

V pátek schválený systém mýtného kritizuje několik evropských zemí, podle nichž je vůči zahraničním řidičům diskriminační.

Článek

Na německých dálnicích budou muset od roku 2019 řidiči osobních aut platit. O zavedení mýtného v pátek hlasy německé vládní koalice rozhodl Spolkový sněm. Opatření se citelně dotkne i českých řidičů, kteří dálniční síť v sousední zemi hojně využívají.

Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství produkovaných emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (zhruba 68 až 676 korun), dvouměsíční od 7 do 50 eur (189 až 1351 korun). Nejdražší roční mýtné přijde na 130 eur (3513 korun).

Schválené úpravy počítají s tím, že dálniční poplatky budou fakticky platit jen zahraniční řidiči. Řidiči aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Nový systém mýtného kritizuje několik evropských zemí, podle nichž je nadále diskriminační vůči zahraničním řidičům. Rakousko kvůli němu hrozí žalobou. Český premiér Bohuslav Sobotka projekt označil za diskriminační.„Nyní české úřady zpracují analýzu textu normy, který byl nakonec schválen. Je tady skupina zemí, která chce na toto německé rozhodnutí podat žalobu, pokud tu budou reálné argumenty na stole, tak by se Česká republika mohla k této žalobě připojit," dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované