Hlavní obsah

Německo má druhý největší parlament světa, dnes v něm poprvé zasedlo rekordních 709 poslanců

V Berlíně zasedl historicky největší Spolkový sněm (Video: AP)

 

Reklama

24. 10. 2017 21:38

V Berlíně se dnes poprvé sešel nově zvolený parlament. Do jeho čela poslanci, kterých je rekordních 709, jasnou většinou vybrali dosavadního ministra financí Wolfganga Schäubleho (CDU).

Článek

Poslanci zvolili i pětici místopředsedů parlamentu, pro kandidáta protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) se ale dost hlasů nenašlo. Ustavující schůzí parlamentu oficiálně skončilo funkční období vlády velké koalice sociálních demokratů a konzervativců kancléřky Angely Merkelové.

Schäuble, jehož v čele ministerstva financí po osmi letech dočasně nahradí šéf kancléřského úřadu Peter Altmaier (CDU), dostal od zákonodárců 501 hlasů, 173 poslanců bylo proti a 30 se zdrželo. Pětasedmdesátiletý politik, jenž je po atentátu v roce 1990 na vozíčku, se po oznámení výsledků dočkal mohutného potlesku i gratulace od Merkelové a dalších předních politiků.

„Těším se na novou úlohu. V parlamentu tluče srdce demokracie,“ řekl Schäuble v projevu po svém zvolení. Debaty a spory podle něj patří k demokracii, ponižování a opovrhování ale nemají ve Spolkovém sněmu místo. Poslance proto vyzval k vzájemnému respektu. „Neměli bychom se tu bít,“ poznamenal.

Schäuble je služebně nejstarším poslancem - ve Spolkovém sněmu zasedá od roku 1972 - a uznávají ho i zákonodárci ostatních stran, což byl jeden z důvodů, proč ho křesťanští demokraté na post nominovali. Dalším je očekávání, že díky svým řečnickým schopnostem bude schopen ukáznit i poslance protestní Alternativy pro Německo, bude-li to třeba.

Právě AfD dnes jako jediná z parlamentních stran nedokázala prosadit svého kandidáta na místopředsedu. Albrecht Glaser nezískal ani v jednom ze tří kol potřebný počet hlasů zákonodárců, kterým vadily jeho dřívější výroky o islámu. Glaser se v dubnu vyjádřil v tom smyslu, že by muslimům odepřel právo na svobodu vyznání, protože islám je konstrukce, která sama svobodu vyznání nerespektuje a potlačuje ji.

Alternativa pro Německo, která je parlamentním nováčkem, na sebe dnes upozornila hned v prvních minutách ustavující schůze. Strana totiž chtěla nechat hlasovat o tom, kdo dnešní zasedání do zvolení předsedy Spolkového sněmu povede. Všechny ostatní strany to ale odmítly.

Už na konci svého předchozího funkčního období se totiž Spolkový sněm dohodl, že ustavující schůzi nepovede, jak bylo zvykem, nejstarší poslanec, ale ten nejdéle sloužící. Strany se tak chtěly vyhnout tomu, aby první zasedání vedl politik AfD. Služebně nejstarším poslancem je Schäuble, který ale kvůli své kandidatuře vedení schůze zpočátku přenechal Hermannu Otto Solmsovi z liberální FDP.

V dalších dnešních hlasováních, která se týkala například práv opozice, se už zřejmě projevila vyjednávání o příští vládě. Strany, které o ní diskutují, tedy konzervativní unie CDU/CSU, FDP a zelení, totiž hlasovaly společně.

Vedle CDU/CSU kancléřky Merkelové, FDP, zelených a AfD v parlamentu zasedají také sociální demokraté a Levice.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované