Hlavní obsah

Německo začalo vyšetřovat auditory EY. Kvůli miliardové kauze Wirecard

Foto: Victoria Huber, Flickr.com

Sídlo společnosti Wirecard - ilustrační foto.

Reklama

4. 12. 2020 18:15

Kauza Wirecard pokračuje. Německo vyšetřuje auditorskou společnost EY, která kontrolovala účty zkrachovalé firmě zaměřené na finance.

Článek

Německá prokuratura zahájila vyšetřování auditorů společnosti EY, kteří se zabývali kontrolou účetnictví zkrachovalé německé finanční firmy Wirecard. Reaguje tak na stížnost, která auditory viní z kriminální činnosti. Informovala o tom agentura Reuters.

Mluvčí mnichovské prokuratury upozornila, že zahájení vyšetřování na základě této stížnosti je procedurálním opatřením. „Nadále provádíme svá vyšetřování v celé spletité kauze Wirecardu a zaměřujeme se na řadu podezřelých,“ uvedla. Dodala, že výsledek těchto šetření zůstává otevřený.

Společnost EY v pátek uvedla, že si není vědoma žádných známek kriminální činnosti svých auditorů ve Wirecardu. „EY od počátku vyšetřování příslušných úřadů podporuje a bude tak v plném rozsahu činit i nadále,“ dodala firma.

Společnost EY byla dlouholetým auditorem firmy Wirecard. Letos v červnu auditoři EY odmítli podepsat účetní závěrku Wirecardu za loňský rok s tím, že nemohou potvrdit částku 1,9 miliardy eur (50 miliard Kč), která se měla nacházet na účtech podniku. Společnost Wirecard následně připustila, že tyto peníze pravděpodobně nikdy neexistovaly, a vyhlásila insolvenci.

Německá prokuratura již zadržela některé bývalé vedoucí pracovníky Wirecardu, včetně předsedy představenstva Markuse Brauna, a to kvůli podezření z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem.

Společnost Wirecard vznikla v roce 1999 a zaměřila se na zpracovávání plateb a na finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované