Hlavní obsah

Němečtí popírači covidu šíří „seznamy smrti“. Jsou v hledáčku kontrarozvědky

Foto: Profimedia.cz

Pořádková policie před budovou berlínského Bundestagu při demonstraci hnutí Querdenker.

Reklama

29. 4. 2021 6:30

Radikální popírači koronavirové pandemie a šiřitelé konspiračních teorií si v Německu přeposílají „seznamy smrti“ poslanců. Důvodem je nedávná novela protiepidemického zákona. Hnutí už celostátně sleduje kontrarozvědka BfV.

Článek

Německý Spolkový kriminální úřad (BKA) v pondělí varoval poslanecké kluby před „seznamem smrti“. Seznam jmen poslanců, kteří před týdnem podpořili novelu protiepidemického zákona, se šíří po sociální síti Telegram. O znepokojení BKA výhrůžkami politikům informovaly s odkazem na zdroje v bezpečnostních složkách a mezi poslanci Tagesspiegel a Welt.

„Pokud všimnete čehokoli podezřelého ve vašem okolí, okamžitě nás kontaktujte,“ citují média z dopisu, který dostali někteří poslanci Spolkového sněmu. Seznam přitom není jenom jeden, upozorňuje kriminální úřad.

Seznam se podle mediální skupiny RND šířil mimo jiné v největší německy komunikující skupině příznivců spiklenecké teorie QAnon s téměř 60 tisíci členy.

Co je QAnon?

Konspirační teorie rozšířená v USA, podle níž americký exprezident Donald Trump vede tajnou válku s kultem pedofilních satanistů, kteří jsou přítomni ve vládě, byznysu i médiích. Podle lidí, kteří tuto teorii podporují, jednou nadejde den zúčtování, kdy lidé jako demokratka Hillary Clintonová nebo herec Tom Hanks budou dopadeni. Teorie se poprvé objevila před třemi lety.

Zprávu nešířila krajní pravice a neonacisté, ale ezoterička Nitya Doreen Stahlová, která v minulosti pracovala pro televizi Astro-TV a považuje se za léčitelku. Na Telegramu dlouhodobě šíří konspirační teorie a hoaxy týkající se koronavirové pandemie. Zprávu se „seznamem smrti“ si zobrazilo nejméně 11 tisíc lidí.

Hnutí Querdenker v hledáčku kontrarozvědky

Seznam se šířil i ve skupině hnutí Querdenker, tedy „jinak smýšlejících“, které vyvolává protesty proti epidemickým omezením po celém Německu. Během takových demonstrací zaznívají mimo jiné požadavky na zatýkání politiků a na sociálních sítích, zejména právě na Telegramu, se šíří výzvy k jejich vraždám.

Podle RND pozorovatelé prostředí radikálních popíračů koronaviru a šiřitelů konspiračních teorií už od začátku loňských protestů varují před jejich radikalizací a možností použití násilí. To registruje i Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který ve středu oznámil, že protagonisty hnutí Querdenker celostátně sleduje.

Foto: Profimedia.cz

Transparent s nápisem „Konec s diktaturou“ na demonstraci proti novele protiepidemického zákona.

„Jejich agenda přesahuje pouhou mobilizaci k protestům proti vládním opatřením proti šíření koronaviru,“ uvedl BfV. „Jinak smýšlející“ se navíc podle BfV často spojují s pravicovými extremisty z řad hnutí Reichsbürger (Občané Říše) a Selbstverwalter (Samosprávci), která popírají existenci spolkové republiky a demokratické a státoprávní struktury a cílí na „podkopání důvěry ve státní instituce a jejich představitele“. Hnutí Querdenker navíc německá kontrarozvědka řadí do nové kategorie „delegitimizace státu“.

Nedávno schválená novela zákona o ochraně před nakažlivými chorobami zavádí takzvanou nouzovou pandemickou brzdu. Ta se aktivuje při překročení určitého počtu případů nákazy. Úpravu zákona minulý týden podpořilo v Bundestagu jmenovitě 342 poslanců CDU, CSU a SPD. Proti bylo 250 poslanců a 64 se hlasování zdrželo.

Novela sebrala kompetence zemským premiérům a dala je spolkové vládě, což někteří politici nesou nelibě. Například podle premiéra Saska-Anhaltska Reinera Haseloffova dostal německý federalismus ránu.

Na novou „záchrannou covidovou brzdu“ podala v úterý opoziční liberální FDP stížnost k ústavnímu soudu. Vadí jí zejména omezení nočního vycházení, které začíná platit, pokud sedmidenní průměr nakažených přesáhne stovku nových případů na 100 000 obyvatel.

„Seznamy nepřátel“ a „seznamy smrti“ v posledních letech opakovaně vytvářeli a šířili neonacisté. Jde o jména a osobní údaje politiků, aktivistů a dalších lidí, kteří extremisté označují za své nepřátele.

Reklama

Doporučované