Hlavní obsah

Nepokoje „žlutých vest“ v Bruselu přerostly v potyčku s policií, demonstranty rozehnali vodními děly

Demonstranti jednu policejní dodávku převrátili a druhou zapálili. (Video: Marek Martinovský, AP)

 

Reklama

30. 11. 2018 22:36

Demonstrace inspirované francouzskými protesty „žlutých vest“ propukly v belgické metropoli Bruselu. Původně klidný protest posléze přerostl v potyčku s policií, demonstranti zničili dvě policejní dodávky. Šest desítek lidí policisté zadrželi.

Článek

V potyčky s policií přerostl v pátek v centru Bruselu původně klidně míněný protivládní protest. Policisté použili vodní děla a slzný plyn proti násilníkům, kteří mimo jiné házeli kamení na úřad předsedy vlády. Kvůli rušení pořádku zatkli několik desítek lidí, informovala agentura Reuters.

Demonstrace, která neměla žádné organizátory ani vůdce, vznikla více méně spontánně prostřednictvím sociálních sítí. Násilnosti propukly poté, co se lidé, mnozí s maskami nebo s kapucemi nataženými přes hlavu, pokusili prorazit policejní kordon. Zničili při tom nejméně dvě policejní dodávky.

Skupiny účastníků demonstrace stěžujících si po vzoru francouzského protestního hnutí „žlutých vest“ na vysoké ceny pohonných hmot a na zhoršení životních podmínek po tři hodiny blokovaly v centru metropole dopravu. Ještě před propuknutím střetů policie kvůli tomu zadržela šest desítek osob.

Několik stovek lidí – podle odhadu strážců pořádku kolem 500 – se nakonec dostalo před úřad premiéra Charlese Michela. Řada z nich, mnozí se zakrytými obličeji, pak začala na policisty házet kamení a dopravní značky a odpalovat proti nim zábavní pyrotechniku.

Nepokoje trvaly přes hodinu, než policisté dav rozehnali a část výtržníků zadrželi.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované