Hlavní obsah

Nezisková společnost v USA postavila zeď na hranicích s Mexikem na vlastní pěst

Prezident žádal na výstavbu hraniční bariéry osm miliard dolarů, Kongres to ale odmítl a schválil podstatně nižší částku (1,4 miliardy dolarů). (Video: Youtube.com)

 

Reklama

28. 5. 2019 11:13

Americká nezisková společnost We Build the Wall postavila na pomezí s Mexikem na soukromém pozemku několikasetmetrový úsek pohraniční zdi. V noci na dnešek o tom informovala agentura AP. Peníze na stavbu společnost, v jejímž čele stojí podle Yahoo News bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon, získala od dárců na serveru GoFundMe.

Článek

We Build the Wall je reakcí na Trumpův slib postavit na hranicích s Mexikem zeď, od které si slibuje zastavení pašeráků drog, zbraní a lidí. Protože Kongres odmítl Trumpovi peníze vyčlenit, chce nezisková společnost zeď postavit díky sbírce. V té dosud vybrala 22 milionů dolarů (508 milionů korun).

Zmíněná suma podle vládních odhadů stačí na postavení zdi v délce jedné míle (1,6 kilometru). Dustin Stockton, který We Build the Wall spoluzakládal, řekl, že jimi budovaný úsek u města El Paso na pomezí amerických států Texas a Nové Mexiko bude mít necelou míli a bude stát šest až deset milionů dolarů (až 231 milionů korun). Dodal, že tato část zdi bude dokončena do konce týdne. Po dokončení zdi chce společnost dílo prodat státu za jeden dolar.

U zrodu neziskové společnosti stál také vojenský vysloužilec Brian Kolfage, který ve válce přišel o obě nohy a jednu ruku. O něm některá média letos psala, že část peněz ze sbírky zpronevěřil. Kolfage nyní na Twitteru napsal, že postavení první části zdi je odpovědí nenávistníkům, liberálním médiím a všem dalším, kteří o tom pochybovali či se tomu vysmívali.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované