Hlavní obsah

Notre-Dame je náchylnější k poškození větrem, může ji zničit i silnější vichřice

Notre-Dame ztratila odolnost proti větru. (Video: Filip Kalčák, AP)

 

Reklama

25. 4. 2019 20:01

Statici dospěli k závěru, že po požáru katedrály Notre-Dame je stavba mnohem méně odolná proti větru. Kvůli poničené střeše a propadlým klenbám nyní budova bez újmy ustojí vítr o rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Před požárem mohla katedrála odolat větru do rychlosti 220 kilometrů v hodině.

Článek

Pařížská katedrála Notre-Dame, kterou minulý týden vážně poškodil rozsáhlý požár, je teď mnohem méně odolná proti náporům silného větru. Odolnost se snížila o více než polovinu a katedrála vydrží vítr jen do rychlosti 90 kilometrů za hodinu. Agentuře AFP to ve čtvrtek po statickém průzkumu řekl expert na stavební mechaniku Paolo Vannucci.

Vannucci, který je profesorem univerzity ve Versailles, gotickou katedrálu dobře zná. V roce 2016 vedl tým, který připravoval zprávu o požárních rizicích. Z nyní dostupných dat mu vyšlo, že chrám má aktuálně asi o 60 procent nižší odolnost proti větru než v době před požárem. Podle něj by bouře se silnými poryvy větru mohla nyní způsobit zřícení některých částí zdiva katedrály, zejména vyšších partií hlavní lodi, kde se nacházejí okna.

„Notre-Dame skutečně přišla o schopnost odolat (větru). Klenby byly vystaveny vysokým teplotám, kameny a malta jsou poškozené,“ řekl Vannucci. Podle něj to značně snížilo pevnost stavby v tlaku, což je jedna ze základních veličin, kterou statici při posuzování stavby zkoumají. Zdůraznil však, že jeho varování vzniklo pouze na základě simulací s odhadovanými hodnotami, protože přesné výsledky mnoha měření ještě nejsou známy.

Požár v Notre-Dame kompletně zničil střechu a věžičku nad křížením lodí. Kvůli ohni se propadla i část kleneb. Přípravné práce pro rekonstrukci katedrály, která bude podle odhadů trvat celkem pět až šest let, už začaly. Za nejpravděpodobnější příčinu vzplanutí chrámu vyšetřovatelé považují zkrat na elektrickém vedení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené