Hlavní obsah

Nová stopa v případu vraždy novináře Kuciaka? Slováci pátrají po možném svědkovi

Nová stopa v případu vraždy novináře Kuciaka? Slováci pátrají po možném svědkovi. (Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

17. 9. 2018 15:53

Slovenská speciální prokuratura zabývající se nejzávažnějšími zločiny v zemi v pondělí zveřejnila portrét dosud neznámého muže, který se v době vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky mohl pohybovat v okolí a mohl by disponovat informacemi důležitými pro vyšetřování. Prokurátor na pondělní tiskové konferenci vybídl tohoto svědka, aby se přihlásil úřadům.

Článek

„Zjištěné okolnosti nasvědčují tomu, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové byla vraždou úkladnou, profesionální, spáchanou na objednávku,” uvedl dozorující prokurátor.

Na počátku vyšetřování byly podle něj tři desítky vyšetřovacích verzí, nyní je téměř jasné, že „důvodem vraždy byla právě novinářská práce Jána Kuciaka”.

Oba mladé lidi zastřelil dosud neznámý pachatel 21. února, ale na zločin se přišlo až o několik dnů později. Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Střelec použil pistoli ráže devět milimetrů.

Připomeňte si Obzor Filipa Horkého: Označovali nás za prostitutky, tohle je zlom pro celou zemi. Nevěříme, že vraha dopadnou, tvrdí kolegové zavražděného novináře. (Video: Seznam Zprávy)

Prokurátor uvedl, že policisté zadrželi sedm podezřelých, které později propustili na svobodu. Soudy podle něj vydaly 57 příkazů k odposlechům a 127 příkazů na oznámení údajů o uskutečněném telekomunikačním provozu. Slovenské úřady při vyšetřování spolupracují s Itálií, policejní ústřednou Europol i s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI).

O postupu vyšetřování informovala prokuratura naposledy v březnu. Prokurátor v pondělí připustil, že chápe nespokojenost novinářů s rozsahem poskytovaných informací o vyšetřování. Dodal ale, že zákon neumožňuje sdělovat více podrobností, i proto, že by mohly napomoci pachateli a objednavateli vraždy uniknout před spravedlností.

O dvojí vraždě se slovenská veřejnost dozvěděla 26. února. Kuciak pracoval pro server Aktuality.sk, psal o údajném napojení italské mafie na slovenské vládní špičky.

Vražda otřásla Slovenskem, vyvolala největší demonstrace v zemi od pádu komunismu a vedla i k odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica a odchodu policejního prezidenta Tibora Gašpara.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované