Hlavní obsah

Novinář tajil svůj zdroj, policisté k němu přišli s bouracími kladivy a tasenými zbraněmi

Novinář odmítl prozradit zdroj, policisté k němu přišli s bouracími kladivy. (Video: Martin Zíta, Seznam Zprávy)

 

Reklama

13. 5. 2019 15:47

Novinář zveřejnil tajný spis o smrti advokáta, který se specializoval na případy, u nichž panovalo podezření na pochybení policejních složek.

Článek

S bouracími kladivy a vytasenými zbraněmi přišli policisté v San Francisku do bytu amerického novináře, aby ho prohledali. Novinář Bryan Carmody předtím opakovaně odmítl podat informace o totožnosti svého zdroje, který mu předal policejní spis. Ten se týkal smrti veřejného obhájce Jeffa Adachiho, který se specializoval na kauzy, v nichž byla policie podezřelá z protiprávního jednání.

Podle Carmodyho policisté k němu domů přišli krátce po osmé hodině ráno a ránami kladivem do vchodových dveří se domáhali vstupu. Carmody jim otevřel dveře, načež podle jeho slov pročesali každý centimetr jeho bytu.

„Chovali se ke mě jako bych snad byl dealer drog,“ popsal zásah pro list The Washington Post. Policisté u Carmodyho hledali spis s podrobnostmi o smrti advokáta. Na to, jak ho získal, se ho ptali už v minulosti nejen místní poilcisté, ale také FBI. „Jsem dost chytrý na to, abych s federálními agenty nemluvil. Opakoval jsem jediné slovo: právník, právník, právník,“ řekl Carmody.

Podle zápisu byl Carmody na policejní stanici od 8:22 do 13:55. Jméno člověka, který mu spis s informacemi o smrti Adachiho poskytl, ale neprozradil. „Jenom dva lidé vědí, kdo to pustil ven. Já a ten chlapík,“ dodal. Carmody, který působí jako novinář na volné noze a má vlastní agenturu, pro The Washington Post také uvedl, že mu policisté zabavili mimo jiné sedm počítačů nebo deset pevných disků. Podle svých slov nyní prakticky nemůže pracovat.

Jeff Adachi, který zastupoval klienty, kteří si nemohli dovolit vlastního právníka a byl zaměstnancem města, zemřel před několika měsíci na infarkt. Podle The Washington Post ale kolem jeho smrti panuje několik nejasností. Ty se týkají zejména okolností jeho smrti. Od vyšetřovatelů se dostaly na veřejnost informace pouze o tom, že ženatý Adachi byl nalezen v bytě cizí ženy, na nočním stolku byly drogy a postel nebyla ustlaná.

Podle několika lokálních novinářů byly informace tendenční a policisté se měli advokátovi, který se v jejich práci pídil několik let, mstít. „Na základě toho, co vidíme, se zdá, že dlouholetá válka mezi Adachim a místní policií nekončí ani s jeho smrtí,“ napsal například server SFirst.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované