Hlavní obsah

Nový Zéland pohřbívá oběti masakru v mešitách. Identifikace obětí vázne

Na Novém Zélandu pohřbívají první oběti.Video: Zuzana Lachnitová, AP, Reuters

 

Reklama

20. 3. 2019 8:32

Pět dní po teroristickém útoku na dvě mešity na Novém Zélandu začínají pozůstalí pochovávat první oběti. Útoky si vyžádaly celkem 50 obětí.

Článek

Na Novém Zélandu pochovali první dvě z padesátky obětí střelby ve dvou mešitách ve městě Christchurch. Pohřbu čtyřiačtyřicetiletého Chálida Mustafy a jeho patnáctiletého syna Hamzy, kteří na Nový Zéland uprchli z válkou postižené Sýrie, se zúčastnily stovky truchlících, uvedla agentura AP.

Dodala, že podle ředitele místní střední školy byl Hamza Mustafa soucitný a pilný student a vynikající jezdec na koni, který si přál stát se veterinářem. Pohřbu se zúčastnil Hamzův třináctiletý bratr Zajd, který byl během útoku zraněn do ruky a nohy. Chlapec se pokoušel stát během obřadu, ale podle jednoho z účastníku pohřbu si musel sednout do invalidního vozíku. Mustafovi se na Nový Zéland dostali loni poté, co šest let strávili jako uprchlíci v Jordánsku.

Podle islámské tradice by mrtví měli být pochováni co nejdříve, pokud možno během 24 hodin po úmrtí. Zde však pohřební obřady následovaly až po pěti dnech kvůli pomalé identifikaci obětí a pitvám, poznamenala agentura AFP. Výstavba zvláštního hrobu na městském hřbitovu pro muslimské oběti zabrala úřadům čtyři dny, uvedla agentura AP.

Místní policie také zveřejnila první jména z 50 obětí, zprvu čtyř mužů ve věku od 36 do 71 let a tříletého chlapce. Podle komisaře Mikea Bushe policie dosud identifikovala a předala pozůstalým 21 těl. Doufá, že většinu obětí se podaří rozpoznat do konce dne. Policie vyjádřila pochopení pro pocity frustrace, které zdlouhavá identifikace budí u pozůstalých, a přislíbila udělat vše, aby co nejdříve mohla vydat těla příbuzným, poznamenala stanice BBC na svém webu.

Bohoslužeb v Christchurch, kde pozůstalým vypomáhají dobrovolníci, se zúčastnily stovky lidí. Městské úřady vydaly striktní pokyny pro média, aby se během obřadů zdržela obtěžování pozůstalých. Imigrační služba ohlásila, že zpracovává víza pro příbuzné obětí, kteří se snaží na pohřby přijet ze zahraničí.

Novozélanďané podle BBC také na výzvu premiérky Jacindy Ardernové začali odevzdávat úřadům své zbraně. Farmář John Hart na sociálních sítích napsal, že odevzdal na policii svou poloautomatickou pušku kvůli riziku zneužití. Takové zbraně „v naší zemi nepotřebujeme“, napsal a vysloužil si příval urážlivých vzkazů od majitelů zbraní, a to zejména z USA.

Změny zákonů o střelných zbraních, které avizovala premiérka Ardernová, mezitím podle BBC podpořila myslivecká lobby, která vyzvala k zákazu poloautomatických zbraní a velkokapacitních zásobníků. Ardernová při návštěvě školy, kde se učili dva studenti zabití v mešitách, uvedla, že udělá vše pro to, aby útočník na mešity nedostal prostor šířit své rasistické názory.

Reklama

Doporučované