Hlavní obsah

Portugalsko na několik víkendů uzavře Lisabon. Nových případů přibývá

Foto: gxgx, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

17. 6. 20:54

Desetimilionová země ve čtvrtek znovu zaznamenala více než tisíc nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin.

Článek

Portugalská vláda ve čtvrtek vyhlásila zákaz cestování z a do Lisabonu během několika příštích víkendů. Kabinet tím reaguje na vysoký počet nových případů koronaviru v hlavním městě a okolí, uvedla agentura AP. Desetimilionová země dnes znovu zaznamenala více než tisíc nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin.

„Uvědomujeme si, že (zákaz cestování) není lehce snesitelný a lidé ho nechtějí, ale cítíme, že je nutné ochránit zbytek země,“ uvedla vládní mluvčí Mariana Vieirová. Zákaz začne platit v pátek odpoledne a bude trvat do pondělního rána. Omezení se nebude vztahovat na lety na lisabonské letiště a na pracovní cesty. Mluvčí dodala, že zahájení další fáze rozvolňování je kvůli sílícímu výskytu koronaviru velice obtížné. Nová etapa uvolnění opatření byla naplánována na příští týden.

Úřady dnes informovaly, že za posledních 24 hodin bylo diagnostikováno 1233 nových případů nákazy koronavirem. Na Lisabon a okolí, kde žije zhruba čtvrtina Portugalců, připadají dvě třetiny nových případů. Přibyla také dvě úmrtí spojená s nákazou. V Lisabonu bylo zaznamenáno 254 případů nákazy za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel, ve zbytku země tento ukazatel činí 90. Podle vlády v Lisabonu je situace horší také kvůli výskytu koronavirové varianty delta.

Počet hospitalizovaných v zemi roste zatím jen mírně a nemocnice nejsou pod tlakem. Dvě velké nemocnice v hlavním městě ale otevřely nová oddělení pro nakažené pacienty. Lisabonská radnice chce epidemickou situaci řešit posílením očkování, a proto výrazně prodlouží provozní dobu očkovacích center. Ministerstvo zdravotnictví také snížilo dobu mezi podáním první a druhé dávky vakcíny od společnosti AstraZeneca.

V Portugalsku bylo dosud zaznamenáno 862 000 případů nákazy koronavirem a zhruba 17 000 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Nejhorší byla epidemická situace v zemi na konci ledna a na začátku února, kdy přibývalo i mnoho tisíc nových případů infekce denně a nemocnicím hrozil nedostatek lůžek s intenzivní péčí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované