Hlavní obsah

Přehledně: Za jakých podmínek můžete vycestovat do zahraničí

Foto: Pixabay

Turisté v Chorvatsku, nejoblíbenější destinaci Čechů (ilustrační fotografie).

Reklama

29. 4. 11:38
aktualizováno • 6. 5. 10:30

Kam a za jakých podmínek je možné cestovat v době koronavirové? Seznam Zprávy přinášejí přehled aktuálně platných podmínek vstupu pro turisty, které zavedly jednotlivé evropské země.

Článek

Co v článku naleznete?

Oblíbené destinace Čechů a podmínky cestování do nich

- Chorvatsko

- Slovensko

- Itálie

- Rakousko

- Řecko

- Španělsko

Co dělat po návratu do Česka

- Cestovatelský semafor

- Pravidla po příjezdu ze zahraničí do ČR

Podmínky cestování po členských zemích by měl sjednotit digitální zelený certifikát, takzvaný covidový pas. Návrh Evropské komise už schválil europarlament a nyní je řada na jednotlivých členských zemích. Ke konečnému schválení by mohlo dojít už v červnu.

Od 15. května bude do Česka umožněn vstup lidem, kteří mají alespoň 22 dní po první dávce vakcíny, z Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska. Za podobných podmínek by měly tyto státy umožnit vstup osob očkovaných v Česku, zatím s výjimkou Slovenska, které by o tom mělo rozhodnout příští týden.

Evropské státy zatím nejsou v podmínkách vstupu do země jednotné. Část z nich požaduje pouze negativní výsledek PCR testu, část pro cestující zavedla také povinnou karanténu a některé nedovolují vstup turistům na svá území vůbec. Bez omezení mohou Češi v Evropě cestovat pouze do Albánie, Andorry, Severní Makedonie a nově také do Švýcarska a Lichtenštejnska.

Oblíbené destinace Čechů

Chorvatsko

Nejoblíbenější destinací Čechů je dlouhodobě Chorvatsko, jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Chorvatsko je v současné době turistům otevřeno. Podmínkou pro vstup do země je předložení negativního výsledku PCR nebo antigenního testu, který nesmí být starší než 48 hodin. Chorvatsko také umožňuje příjezd lidem, kteří mají ukončené očkování a od poslední dávky uplynulo minimálně 14 dní. Stejné podmínky platí i pro osoby, jež prodělaly onemocnění covid-19.

Na nadcházející sezonu se Chorvatsko chystá i tím, že přednostně očkuje zaměstnance v turistickém ruchu.

Stejně jako minulý rok i letos se bude dát do Chorvatska cestovat vlakem. Společnost RegioJet zahájila prodej jízdenek už v únoru a provoz má začít 28. května. Podle informací webu Zdopravy.cz jsou už některé spoje vyprodané. Zájem stoupl po oznámení Chorvatska, že bude přijímat i antigenní testy.

Slovensko

Cestování na Slovensko je momentálně komplikovanější než do Chorvatska. Před příjezdem je povinné se registrovat prostřednictvím elektronického formuláře. Následně se cestující musí podrobit čtrnáctidenní karanténě, kterou může ukončit nejdříve osmý den, kdy mu po otestování vyjde negativní výsledek PCR testu.

Jiné podmínky mohou využít lidé, kteří obdrželi vakcínu proti onemocnění covid-19, nebo lidé, kteří jej prodělali v posledních 180 dnech. V tomto případě platí, že musí podstoupit PCR (maximálně 72 hodin starý) nebo antigenní test (maximálně 48 hodin starý) před příjezdem do země a vyplnit elektronický formulář. Po příjezdu na Slovensko mohou ihned podstoupit další PCR test a v případě negativního výsledku nemusí jít do karantény.

Podmínky pro příjezd očkovaných na Slovensko

V případě očkování mRNA vakcínou – jedná se o látky od společností Pfizer/BioNTech nebo Moderna – musí od druhé dávky uplynout minimálně 14 dní.

Při obdržení vektorové vakcíny, například od firmy AstraZeneca nebo Johnson & Johnson, musí od první dávky uplynout minimálně čtyři týdny.

Itálie

Itálie zavedla se začínající turistickou sezonou vstřícnější podmínky, které platí od 16. května. Cestující musí po příjezdu předložit negativní výsledek PCR nebo antigenního testu, který nesmí být starší než 48 hodin. Současně cestující musí před příjezdem vyplnit dva formuláře – čestné prohlášení a nahlášení příjezdu italským zdravotnickým zařízením. Pětidenní karanténa a po ní opakované testování bylo zrušeno.

Italská vláda tak chce umožnit start letošní turistické sezony. Itálie za tímto účelem také připravuje národní covidový pas, který by měl platit do konečného schválení pasů na unijní úrovni.

Itálie již začala používat vlastní „zelený pas“ či „zelené potvrzení“, které umožňuje cestování mezi regiony s vyšším výskytem nákazy. Podmínkou k obdržení pasu je dokončené očkování, prodělání onemocnění covid-19 nebo negativní výsledek antigenního či PCR testu.

Na stránkách italského ministerstva zdravotnictví si zodpovězením několika krátkých otázek můžete ověřit, jaké podmínky pro vás aktuálně platí.

Rakousko

Před příjezdem do Rakouska je potřeba také vyplnit formulář, absolvovat PCR nebo antigenní test a posléze absolvovat desetidenní karanténu. Negativní výsledek PCR testu nesmí být starší než 72 hodin, antigenní pak 48 hodin. Karanténu lze nejdříve ukončit pátý den, a to absolvováním dalšího PCR nebo antigenního testu a následně předložením negativního výsledku.

Toto opatření se nevztahuje na tranzit, do kterého Rakousko započítává i cestu na mezinárodní letiště Schwechat u Vídně.

Řecko

Řecko je stejně jako Chorvatsko velmi závislé na letní turistické sezoně, která v zemi oficiálně začala 14. května. Momentálně umožňuje vstup do země lidem, kteří předloží negativní výsledek PCR testu ne starší než 72 hodin nebo se prokážou ukončeným očkováním, kdy od poslední dávky musí uplynout minimálně 14 dní.

Stejně jako většina zemí i Řecko požaduje po cestujících vyplnit příjezdový formulář, nejpozději 24 hodin před příjezdem do země. Cestující pak obdrží QR kód, jenž mimo jiné slouží i k namátkovému testu, který jim mohou provést po vstupu do Řecka.

Španělsko

Španělsko umožňuje cestujícím vstup do země pouze na základě negativního výsledku PCR testu, který nesmí být starší než 72 hodin. Před příjezdem je také povinné vyplnit elektronický formulář. V případě cesty na Kanárské ostrovy je nutné předložit negativní výsledek testu ubytovacím zařízením.

V neděli 9. května skončil ve Španělsku nouzový stav, přijímání opatření je tak na autonomních vládách jednotlivých oblastí. Může se lišit v závislosti na epidemické situaci v daných oblastech.

Podmínky pro vstup do jednotlivých zemí si můžete prohlédnout v následující mapě. Jedná se o pravidla pro cestování bez udání důvodu nebo za účelem turismu. Podmínky se mohou lišit v případě pracovních cest a jiných neodkladných záležitostí, tranzitu nebo pokud do dané země plánujete cestu z jiného státu než ČR. Podrobné informace jsou i na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo na informační lince ministerstva: 222 264 222.

Informace průběžně aktualizujeme.

Co dělat po návratu do Česka?

Pro vstup do Česka platí takzvaný cestovatelský semafor, který Ministerstvo zahraničních věcí pravidelně aktualizuje na základě míry rizika nákazy v jednotlivých zemích. Rozděleny jsou do pěti kategorií, od kterých se pak odvíjejí podmínky vstupu do Česka.

Nejvíce zemí v Evropě patří do zemí s velmi vysokým nebo vysokým rizikem nákazy. V kategorii s nízkým rizikem nákazy je z evropských zemí momentálně Vatikán a od pondělí 17. května se do ní přesouvá Island. Se středním rizikem nákazy je na mapě Evropy zatím Finsko, Norsko, Island, Irsko, Malta, Portugalsko, Baleárské ostrovy, Kanárské ostrovy a od pondělí také San Marino. Podrobná pravidla si můžete prohlédnout v tabulce pod mapou.

Česko nově povolilo lidem, kteří mají alespoň 22 dní od první dávky vakcíny, návrat z „oranžových“ a „červených“ zemí bez nutnosti podstupovat test a samoizolaci.

Češi mají navíc úplný zákaz vycestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy. Jedná se o státy, kde je rozšířená jihoafrická, brazilská nebo indická varianta koronaviru. Toto opatření Ministerstva zdravotnictví zatím platí do 31. května. Jedná se o Botswanu, Brazílii, Svazijsko, Indii, Jihoafrickou republiku, Keňu, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Peru, Tanzanii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené