Hlavní obsah

Novým předsedou CSU se stal Markus Söder, nahradil Seehofera

CSU má nového předsedu. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

19. 1. 2019 15:02

Novým předsedou německé Křesťanskosociální unie je Markus Söder. Současný bavorský premiér a jediný kandidát na šéfa CSU získal většinu 87,4 procent hlasů. V čele strany střídá Horsta Seehofera.

Článek

Novým předsedou německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) se dnes stal bavorský premiér Markus Söder. Delegáti mnichovského sjezdu se pro něj vyslovili jasnou většinou hlasů. Dvaapadesátiletý politik ve funkci nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který z čela bavorské strany odešel po více než deseti letech. Do budoucna bude mít v CSU alespoň reprezentativní funkci, stal se totiž dnes jejím čestným předsedou.

Söder, který byl jediným kandidátem na předsedu, získal 87,4 procenta hlasů. Vyslovilo se pro něj 674 delegátů, proti jich bylo 97. „No jasně. Děkuji za důvěru," řekl po hlasování Söder v odpovědi na tradiční dotaz, jestli volbu přijímá.

Ve svém kandidátském projevu vyzval rodák z Norimberku ke zlepšení spolupráce se sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové, s níž se CSU v posledních letech opakovaně tvrdě střetávala kvůli migrační politice, což se projevilo i na slabých volebních výsledcích obou stran. „Musíme začít novou kapitolu spolupráce," řekl Söder.

Politik, který byl v minulosti mimo jiné bavorským ministrem financí, se tvrdě vymezil vůči protestní Alternativě pro Německo (AfD), která podle něj směřuje k pravicovému radikalismu. Varoval i před jejím nacionalismem a kritizoval také „ideologickou politiku" Zelených.

Seehofera položil stejně jako Merkelovou špatný výsledek voleb

Právě AfD a Zelení loni v bavorských zemských volbách CSU připravili o velkou část hlasů, takže dosud dominantní strana tamní politické scény dosáhla svého nejhoršího výsledku za téměř 70 let. I když se CSU po volbách, které stejně vyhrála se ziskem 37,2 procenta hlasů, podařilo sestavit koalici s konzervativními Svobodnými voliči (FW), dostal se Seehofer pod velký tlak, aby z čela strany odešel.

Už v březnu loňského roku přitom rodák z Ingolstadtu, který zůstává celoněmeckým ministrem vnitra, skončil jako bavorský ministerský předseda. Také tehdy byl hlavním důvodem volební neúspěch. Konzervativní unie CDU/CSU v parlamentních volbách ze září 2017 získala jen 32,9 procenta hlasů, což byl její nejhorší výsledek od roku 1949.

Dnešní výměna na čele CSU má dopady i na celoněmeckou vládu. Ani jeden z předsedů trojice koaličních stran CDU, CSU a sociálních demokratů (SPD) totiž nově není členem kabinetu, což je v Německu velmi nezvyklé. Söder zůstává působit v Mnichově, kancléřka Merkelová od prosince po více než 18 letech není šéfkou CDU a předsedkyně SPD Andrea Nahlesová od vzniku vlády cíleně nebyla její součástí.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené