Hlavní obsah

Novými viceguvernéry centrální banky se stanou Marek Mora a Tomáš Nidetzký

Foto: ČNB, Seznam Zprávy

Noví viceguvernéři ČNB Marek Mora (vlevo) a Tomáš Nidetzký.

Reklama

20. 11. 2018 10:52

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu současné členy bankovní rady České národní banky Marka Moru a Tomáše Nidetzkého jejími viceguvernéry. Vyplývá to z pozvánky na jmenování Aleše Michla a Tomáše Holuba novými členy bankovní rady.

Článek

Mora a Nidetzký v této funkci vystřídají Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka, kterým končí mandát.

Mora byl od roku 2015 ředitelem pro rozpočet, daňovou a regionální politiku na generálním sekretariátu Rady Evropské unie. V minulosti pracoval v Evropské komisi, na ministerstvu školství či Úřadu vlády ČR. Vedl tým, který po obsahové stránce připravil a koordinoval české předsednictví v EU v roce 2009. V letech 2010 až 2015 byl vedoucím kanceláře generálního tajemníka Rady EU.

Nidetzký působil před příchodem do ČNB v pojišťovně NN (dříve ING). Předtím pracoval například v ČSOB Pojišťovně nebo skupině České spořitelny. Ve skupině ING, mimo jiné jako šéf penzijního fondu, působil od roku 2003 do roku 2013 i nynější guvernér ČNB Jiří Rusnok.

V sedmičlenné bankovní radě ČNB budou kromě dvou nových členů, dvou nových viceguvernérů a guvernéra Rusnoka zasedat stávající členové Oldřich Dědek a Vojtěch Benda.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově politických opatřeních. V poslední době jsou ostře sledovaná hlavně zasedání, na kterých se hlasováním (každý člen má jeden hlas, vítězí prostá většina) rozhoduje o změně úrokových sazeb.

Členové rady mají šestiletý mandát a do funkce je jmenuje prezident republiky. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu.

Reklama

Doporučované