Hlavní obsah

O Oscara se bude ucházet i animovaný snímek SH_T HAPPENS

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

7. 12. 2020 22:27

Do boje o filmového Oscara půjde za Českou republiku vedle Šarlatána Agnieszky Hollandové také animovaný snímek SH_T HAPPENS.

Článek

Film režisérů Michaely Mihályiové a Davida Štumpfa se kvalifikoval do kategorie nejlepší krátkometrážní animovaný film. Snímek se zároveň bude ucházet o prestižní francouzskou filmovou cenu César. ČTK to dnes sdělila za tvůrce filmu Marta Jallageas.

Nominace do nejlepší desítky v cenách Americké filmové a televizní akademie budou vyhlášeny v únoru a o vítězi se rozhodne 25. dubna 2021 v Los Angeles. Naposledy se z českých filmů o toto ocenění ucházel loni loutkový film Dcera, který postoupil až mezi pět nominovaných filmů.

Zároveň se SH_T HAPPENS kvalifikoval mezi 12 nejlepších krátkých animovaných filmů a bude se ucházet o cenu César, kterou udílí Francouzská filmová akademie. Předávání těchto cen bude v únoru příštího roku. Film vznikl v koprodukci se Slovenskem a Francií, na výrobě se podílela i mezinárodní televizní stanice Arte.

„Jsem rád, že česká animace získává čím dál větší prestiž na mezinárodním poli a naše filmy jsou stále úspěšnější nejen na festivalech, ale objevují se i v programech zahraničních televizních stanic jako Arte nebo Canal +, případně na VOD platformách. Doufám, že takovou možnost budeme mít i v Česku a film SH_T HAPPENS přineseme divákům nejen v kinech a na VOD platformách, ale i na televizní obrazovky,“ uvedl producent filmu Peter Badač.

SH_T HAPPENS měl světovou premiéru na festivalu v Benátkách v roce 2019 a byl uveden i na festivalu Sundance v USA. Od své premiéry objel více než 100 festivalů a získal 14 ocenění. Čeští diváci mohli snímek vidět v kinech v rámci pásma FAMU v kině 01 nebo si ho mohou pustit na VOD platformě Dafilms.cz. Film vznikl v česko-slovensko-francouzské koprodukci, podpořil ho Státní fond kinematografie, slovenský Audiovizuálny fond, grantový program Evropské unie Kreativní Evropa MEDIA, francouzský fond CNC a fond Procirep-Angola.

Reklama

Související témata:

Doporučované