Hlavní obsah

Obama zmírnil trest Chelsea Manningové odsouzené za vyzrazení dat pro WikiLeaks

Obama zmírnil trest Chelsea Manningové.

 

Reklama

17. 1. 2017 23:24

Manningová si odseděla téměř sedm let z celkem pětatřicetiletého trestu. Na svobodu má vyjít letos 17. května.

Článek

Odcházející americký prezident Barack Obama zmírnil trest Chelsea Manningové, bývalé analytičce vojenské zpravodajské služby, která byla odsouzena na 35 let za vyzrazení utajovaných amerických dokumentů severu WikiLeaks. Bílý dům uvedl, že Manningová opustí vězení letos 17. května. Celkem byly zkráceny tresty 209 vězňům včetně Manningové a omilostněno dalších 64 lidí.

Ještě jako vojín Bradley Manning byla Manningová před změnou pohlaví v roce 2013 odsouzena za to, že serveru WikiLeaks poskytla v letech 2009 a 2010 více než 700 000 utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu.

Barack Obama během svého volebního období snížil nejvíce trestů ze všech prezidentů.

Zveřejněné interní materiály naznačují porušování lidských práv a mezinárodního práva ze strany americké armády, soukromých vojenských společností, stejně jako iráckých a afghánských jednotek.

Manningová byla zatčena v roce 2010. Propuštěna na svobodu má být 17. května. Ve vězení tak strávila více než šest let.

Generála amerického vojenského námořnictva Jamese Cartwrighta v roce 2012 vyslýchali vyšetřovatelé FBI kvůli knize, v níž byly obsaženy důvěrné informace o americkém útočném softwaru Stuxnet. Loni v říjnu Cartwright před soudem přiznal, že vyšetřovatelům FBI nepravdivě popřel, že byl zdrojem tajných informací. Sedmašedesátiletý generál, původně bojový letec, byl v době aktivní služby považován za blízkého poradce prezidenta Baracka Obamy.

Většina z dalších omilostněných byla odsouzena za nenásilné drogové trestné činy, napsala agentura AP.

Obama, který v pátek předá úřad zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi, během svého působení v prezidentském úřadu podle agentury Reuters omilostnil 212 vězňů a 1385 vězňům zkrátil tresty.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované