Hlavní obsah

Očkujte se, nebo vás vyhodíme. Sestry v USA hovoří o bodnutí do zad

Foto: Profimedia.cz

Jennifer Bridgesová, tvář protestu houstonských sester proti povinnému očkování.

Reklama

3. 7. 2021 13:10

I ony stály v první linii boje s koronavirem. Zdravotní sestry v americkém Houstonu proto nyní považují za nevděk, že jim hrozí vyhazov z práce, pokud se nenechají naočkovat proti covidu. Podle nemocnice jde ale o zdraví pacientů.

Článek

Skupina zdravotníků z houstonské nemocnice se v posledních dnech stala jedním ze symbolů úsilí části americké veřejnosti, která brojí proti nátlaku na očkování občanů. Výraznou tváří těchto protestů je sestra Jennifer Bridgesová, která vede soudní spor proti svému zaměstnavateli, nemocnici Houston Methodist.

„Určitě,“ odpovídá rozhodně Bridgesová na otázku serveru BBC, zda raději ztratí svou práci, než by se nechala naočkovat. O práci z tohoto důvodu už v nemocnici, kde pracuje, přišlo 153 lidí. „Byli jsme za hrdiny a teď nás bodnou do zad,“ tvrdí sestra.

Houston Methodist je velmi respektovanou nemocnicí, která je podle amerického týdeníku Newsweek 18. nejlepší v zemi. Je ale také první zdravotnickou organizací v USA, která zavedla povinné očkování pro své pracovníky.

Výkonný ředitel Marc Boom se rozhodl pro jiný postup, než v amerických společnostech převažuje. A tvrdí, že krátce po zavedení povinného očkování zaměstnanců se mu začali ozývat kolegové s tím, že by jeho příklad rádi následovali. Podle Booma je povinné očkování jediným možným řešením koronakrize a jeho zavedení je jen otázkou času.

Proti chřipce se žena očkuje. S covidem to vidí jinak

Povinnému očkování v nemocnici Houston Methodist vyhovělo 99 procent pracovníků. Někteří s ním ovšem nesouhlasí a s nemocnicí se soudí. Jednou z nich je i Jennifer Bridgesová. Ta přitom není žádnou zarytou odpůrkyní vakcinace. Na očkování proti chřipce, které je v Houston Methodist povinné od roku 2009, chodí pravidelně každý rok. Problém má pouze s touto konkrétní vakcínou. Jako hlavní důvody svého odmítnutí očkování Bridgesová uvádí neúplné schválení vakcíny Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a nedostupnost dlouhodobějších dat.

Je pravda, že schválení je neúplné. Ve Spojených státech se očkuje převážně vakcínou od firmy Pfizer, která má ale od FDA osvědčení o tom, že je nezávadná pro děti od 12 let.

Spor zdravotníků s nemocnicí zaznamenala řada amerických médií a měl odezvu u části společnosti. Při protestech, peticích a soudních sporech zazněly i názory přirovnávající povinné očkování k lékařským pokusům prováděným nacisty během holokaustu.

Zájem o vakcínu v USA opadá

Podle Dana Salmona z institutu zabývajícího se bezpečností vakcín na Johns Hopkins Bloomberg School mohou názory odmítající očkování vést ke snižování ochoty se očkovat ve společnosti. Spojené státy americké se v současné době potýkají s klesajícím trendem. Zatímco v dubnu se zde očkovaly až tři miliony obyvatel denně, v červnu denní počet vakcinovaných klesl na jeden milion.

Spojeným státům americkým se tak nepodaří dodržet očkovací cíl prezidenta Joea Bidena, který počítal se 70 procenty naočkovaných ke 4. červenci. Průzkumy ukazují, že v některých částech USA se nechce očkovat až 25 procent obyvatel. Ukončené očkování má v současnosti necelá polovina obyvatel (viz infobox níže).

Nízké počty naočkovaných v kombinaci s mediálně viditelnou kampaní proti očkování mohou podle odborníků na veřejné zdraví narušit návrat do předpandemických poměrů. Riziko představuje také kolektivní návrat těch, kteří dosud pracovali z domova.

Povinně očkovat? V pořádku

Podle federální vlády proto společnosti mohou požadovat vakcínu jako podmínku výkonu zaměstnání. V některých státech se ale republikáni snaží o to, aby tyto podmínky byly uznané jako nelegální. Například Montana či Arkansas už možnost vyžadovat vakcinaci podle USA Today odmítly.

Americký úřad pro sčítání lidu uvádí, že vakcíny vyžaduje pouze 4,4 % zaměstnavatelů.

Povinnost očkování zavádí také Velká Británie, diskutuje se o ní mimo jiné ve Francii. v České republice se zatím o povinném očkování hovoří pouze v souvislosti se zaměstnanci domovů seniorů apod. Asociace poskytovatelů sociálních služeb rozhodne o povinném očkování proti covidu u svých zaměstnanců nejdříve v září.

„Nyní vnímáme, že to není společensky ani politicky prosaditelné. Přes patnáct tisíc zaměstnanců si navíc nákazou prošlo. Očkování pokračuje. Uvidíme, jak se proočkovanost personálu zvýší, nyní je na 65 procentech. Myslím, že do budoucna se však otázce povinného očkování nevyhneme,“ uvedl pro Seznam Zprávy šéf asociace Jiří Horecký. Povinné očkování zaměstnanců zatím ze zákona možné není.

Reklama

Doporučované