Hlavní obsah

Od soboty děti nemusí jít po dovolené v rizikové zemi do samoizolace

Foto: vláda.cz

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

Reklama

30. 7. 7:59
aktualizováno • 30. 7. 8:47

Od soboty nebudou muset děti mezi šesti a 12 roky mít test před návratem ani z červených nebo tmavě červených zemí, uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Článek

Od soboty nemusí mít děti od šesti do 12 let test před návratem z dovolených ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy covidem-19. Hned po návratu mohou podstoupit PCR test a v případě negativního výsledku nemusí do samoizolace. Rozhodla o tom dnes vláda, na twitteru to uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

„Vláda právě schválila: Od soboty nebudou muset děti mezi šesti a 12 roky mít test před návratem ani z červených nebo tmavě červených zemí. Zároveň bude možné u těchto dětí provést PCR test hned po návratu, takže nebudou vůbec muset do samoizolace,“ napsal Kulhánek.

Nyní se musí cestující z těchto zemí po příjezdu mezi pátým a 14. dnem dostavit na PCR test. Dokud nemají výsledek, je nutná samoizolace. Výjimku mají plně očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Stejně tak výjimka platí pro děti do šesti let. Pokud jsou rodiče očkovaní, ale děti jsou ve věku od šesti do 12 let, na rodiče se příjezdová opatření nevztahují, na děti ale ano. Pro děti v této věkové kategorii zatím není v ČR očkování proti covidu-19 dostupné. Očkovat se mohou až od 12 let.

Platnost opatření, které obsahuje důrazné nedoporučení cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem, vláda prodloužila do 31. srpna.

Mezi takzvané černé země s extrémním rizikem nákazy patří Botswana, Brazílie, Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibie, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko, Tanzanie, Tunisko, Zambie a Zimbabwe.

U návratu z těchto zemí plně očkovaní turisté nebo ti, co v posledních 180 dnech prodělali covid-19, nemusí na testy a do samoizolace. Ostatní musí podstoupit před cestou PCR test, po návratu zůstat deset dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.

Vláda také umožnila dlouhodobý pobyt studentům vysokých škol ze zemí s extrémním rizikem šíření koronaviru. Na mapě rizika mají černou barvu. Jinak by například studenti medicíny ztratili další akademický rok, zdůvodnil rozhodnutí po zasedání kabinetu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Opatření, které obsahuje důrazné nedoporučení cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy koronavirem, dnes vláda prodloužila do 31. srpna. Do Česka z těchto zemí mohli do dneška přicestovat pouze čeští občané, rezidenti a diplomaté. I oni se musejí podrobit izolaci a testům.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované