Hlavní obsah

Odborářům navzdory, řidiči autobusů torpédují plán na celorepublikovou stávku

Ne všichni řidiči autobusů chtějí jít do stávky, dopravci jim platy zvýšili. (Video: Marie Vladyková)

 

Reklama

16. 2. 2017 18:58

Do plánované stávky se všichni řidiči linkových autobusů nezapojí. Někteří dopravci jim mzdy zvedli i přesto, že jim kraje na zvýšení dosud neposlaly ani korunu.

Článek

Ne všichni řidiči linkových autobusů půjdou do plánované stávky. Někteří dopravci jim zvedli mzdy tak, jak jim ukládá nařízení vlády z konce loňského roku. Kraje ale se všemi dopravci stále nemají upravené smlouvy. Přitom nařízení platí od 1. ledna. Dopravci tak vyplácejí vyšší mzdy ze svých soukromých rozpočtů.

Ve středu odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Dopravci podle nich mzdy nezvedli. Podle nařízení se měla minimální mzda zvýšit zhruba o třetinu na 98 korun a 10 haléřů.

Situaci popisuje ve videu šéf dopravních odborářů Luboš Pomajbík:

(Video: Marie Vladyková)

Zaměstnanci společností ICOM transport a Jihotrans do stávky jít nechtějí. Obě firmy jim totiž mzdy zvedly. ICOM transport, pro niž pracuje 1 080 řidičů autobusů, měsíčně v průměru o 3 271 korun. Jihotrans, která zaměstnává 160 řidičů, zhruba o osm tisíc.

Služby dopravců si objednává krajská samospráva. Na zvýšení mezd ale zatím nepřispívá. Požaduje, aby víc než miliardový náklad krajských rozpočtů spolufinancovala vláda.

„Pokud peníze, které mají kraje k dispozici, poukážou například právě na zvýšení platů řidičů autobusů, logicky budou chybět jinde. Třeba na teď po zimě velmi aktuální opravu krajských komunikací," řekla Seznam Zprávám Jana Vildumetzová, předsedkyně Rady Asociace krajů České republiky.

Kraje mají zároveň obavy, aby vynaložené prostředky šly skutečně na platy řidičů. To by měla ohlídat inspekce práce. V letošním roce slibuje častější kontroly.

O dalším postupu budou kraje s vládou jednat v pondělí.

Luboš Pomajbík vysvětluje, jak náročná je práce řidičů linkových autobusů:

(Video: Marie Vladyková)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované