Hlavní obsah

Odborníci: Nezaměstnanost a ekonomický propad přinesou víc domácího násilí

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

20. 5. 2020 16:38

Počet obětí domácího násilí v nouzovém stavu roste. Stres, nejistota a konzumace alkoholu mohou vést k eskalaci agrese. Praha spouští informační kampaň pro oběti. Už nyní jich na infolinky volá dvakrát více, než je obvyklé.

Článek

„Pandemická krize problematiku domácího násilí ještě prohlubuje a obáváme se, že následný ekonomický propad a nárůst nezaměstnanosti povede k dalšímu zhoršení situace. Jsem proto ráda, že hlavní město může přispět k tomu, aby se o možnostech pomoci dozvěděla co nejširší veřejnost,“ říká radní Milena Johnová.

Koalice nevládních organizací Hlas proti násilí ve spolupráci s magistrátem do veřejného prostoru umisťuje informace o linkách pomoci a vyzývá pomocí kampaně veřejnost, aby se ujistila, že jejich známí nejsou ohroženi.

Podle organizací bylo v rámci nouzového stavu obtížné vyhledat pomoc, jelikož byly oběti doma s agresorem. „S uvolňujícími opatřeními je ale potřeba dát jim vědět, že dostupná pomoc existuje. I mimo pandemii se ročně v rodinách s dětmi odehraje až 2500 případů násilí. V roce 2019 zainteresované instituce zaznamenaly více než 1200 případů vykázání z místa bydliště kvůli násilí v domácnosti. Téměř 168 tisíc obětí vyhledá ročně lékařskou pomoc z důvodu fyzického zranění v souvislosti s domácím násilím,“ konstatuje magistrát.

Foto: město Praha

„Pandemická krize problematiku domácího násilí ještě prohlubuje a obáváme se, že následný ekonomický propad a nárůst nezaměstnanosti povede k dalšímu zhoršení situace,“ říká radní Milena Johnová.

Z dostupných statistik podle města vyplývá, že násilí zažije v České republice každá třetí žena. „Data z Číny a Francie ukazují třicetiprocentní nárůst incidentů domácího násilí v době nouzového stavu v důsledku pandemie covid-19. V Česku přesná data zatím chybí. Evidujeme ale dvojnásobné počty telefonátů i vyšší počet online konzultací, a to především od žen a dětí,“ uvádí Zdena Prokopová, ředitelka organizace Rosa.

Pražské nevládní organizace našly nové způsoby, jak obětem násilí poskytnout pomoc v době, kdy je omezena možnost volného pohybu. Organizace Rosa, která poskytuje poradenství a provozuje azylový dům pro oběti domácího násilí, například zřídila kontaktní místo v nákupním centru na Zličíně. „V době, kdy může být pro oběti domácího násilí cesta na nákup jediným únikem z domova, je to jedno z nejvhodnějších míst, kde mohou naše sociální pracovnice nabízet pomoc,“ vysvětluje Prokopová.

Pro radu si sem mohou přijít i lidé, kteří tuší, že se domácí násilí odehrává v jejich okolí, a nevědí, jak by mohli pomoct. „Často máme pocit, že se domácí násilí děje jen na okraji společnosti, že by se nemohlo dít našim přátelům. Anebo že se do vztahu, kde se podle nás děje něco nekalého, nemáme plést, jelikož to není naše věc. Vždycky je ale lepší pokusit se zasáhnout a nabídnout pomocnou ruku. Můžeme tím i někomu zachránit život,“ dodává Jitka Poláková, která vede organizaci Profem.

Domácí násilí nezahrnuje pouze formy psychické a fyzické, ale také sexuální násilí. Problematika se zároveň nedotýká pouze žen, ale také mužů, byť, podle průzkumů a zkušeností specializovaných organizací, v omezené míře. „Dle statistik tvoří osm procent týraných osob právě muži. Předpokládáme, že v tomto případě mohou být statistiky mírně zkreslené i tím, že se muži bojí o problému hovořit a obrátit se na odbornou pomoc. I to bychom chtěli změnit. Problém nesmí být tabu pro nikoho,“ apeluje Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby.

Jak obětem násilí, tak lidem z jejich okolí může pomoci nová aplikace Bright Sky. Je zdarma ke stažení do mobilních telefonů. Kromě kontaktů na pomoc v blízkosti nabízí i test, který pomůže určit, zda člověk zažívá domácí násilí, pokud si není jistý. Ženy i muži, kteří se stanou oběťmi násilí, si v aplikaci mohou vést deníček. Ten jim v případě, že se obrátí na policii a soud, může pomoci s důkazním materiálem. Organizace Profem, Acorus a Rosa také nabízí konzultace i poradenství online, přes chat nebo Skype. „Je nezbytné hledat stále nové a nové způsoby, jak obětem násilí zprostředkovat naše služby. Často je ale nejjednodušší a nejsnazší zavolat na nonstop linku, kterou provozujeme,“ doplňuje Jaroslava Chaloupková z Acorus.

Koalice Hlas proti násilí chce posílit právě hlasy obětí domácího a sexuálního násilí. Jejím cílem je přenášet potřeby těch, kteří zažívají, nebo jsou ohroženi násilím na politickou úroveň. Sdružuje organizace zaměřené na poskytování služeb, prevenci či zvyšování všeobecného povědomí v oblasti domácího a genderově podmíněného násilí. Jmenovitě to jsou Rosa, Acorus, Profem, Konsent, Česká ženská lobby a Amnesty International.

Kam se obrátit pro pomoc

Hlas proti násilí

Diana Gregorová: diana.gregorova@czlobby.cz

tel.: 734 653 454

Foto: Oskar Exner

Možnosti, kam se obrátit pro pomoc.

Rosa - centrum pro ženy, z.s. (oběti domácího násilí)

Poradenství na telefonních linkách všední dny 9:00-18:00.

SOS linka 602 246 102 a na novém čísle 739 709 764 (9:00-18:00 ) ve všední dny.

Nově poradenství na chatu, úterý (13:00-15:00) a čtvrtek (9-11) na webu organizace.

poradna@rosa-os.cz

Kontakt: Zdena Prokopová: zdena.prokopova@rosa-os.cz

ProFem - centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí

Telefonické konzultace: 608 222 277 - pondělí až pátek od 9:00 do 15:00), chatové poradenství, právní linka, (608 222 277 - úterý od 9:00 do 12:00 a středa od 17:30 do 20:30), online poradna.

Služba intervenčního centra a vykázání funguje v normálním režimu.

Nově v souvislosti s krizí zahájena online konzultace přes Facebook Messenger organizace proFem (od pondělí do pátku, od 9:00 do 15:00).

Odkazy na poradny:

Kontakt: Jitka Poláková, jitka.polakova@profem.cz

Acorus (oběti domácího násilí)

Nonstop linka: 283 892 772

E-mailové poradenství: info@acorus.cz

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované