Hlavní obsah

Odvolací soud zakázal prezidentu Trumpovi zrušit přistěhovalecký program

Americký prezident Donald Trump.

Reklama

8. 11. 2018 22:49

Trump se snaží o zrušení programu DACA, který chrání přistěhovalce, již přišli do USA bez dokumentů jako děti. Odvolací soud v Kalifornii však nařídil pokračování v programu. Tím ale boj nekončí, o zrušení programu totiž Trump v pondělí požádal nejvyšší soud USA.

Článek

Odvolací soud v Kalifornii dnes nařídil administrativě prezidenta Donalda Trumpa, že musí pokračovat v programu, který před vyhoštěním chrání přistěhovalce, již do USA přišli bez dokumentů jako děti. Trump chce program známý jako DACA zrušit.

Čtvrteční verdikt je podle agentury Reuters další porážkou v Trumpově snaze program zrušit. Rozsudek ale neznamená konec soudních sporů, které na několika úrovních prezident a jeho odpůrci vedou. Prezidentův úřad například tento týden v pondělí požádal nejvyšší soud USA, aby mu umožnil DACA zrušit.

Program DACA, který v roce 2012 spustil Trumpův demokratický předchůdce Barack Obama, se týká asi 700 000 přistěhovalců. Účastníci programu mohou získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení, nárok na obdržení občanství ale nemají.

Trump požaduje zrušení přistěhovaleckého programu DACA

Trump však už loni v září oznámil, že program zruší a dal Kongresu čas do března, aby situaci těchto migrantů trvale vyřešil zákonem. Kongres se ale na řešení dohodnout nedokázal, proto Trump v dubnu DACA nařídil zrušit, což však zablokovaly federální soudy.

Ve středu novinářům Trump řekl, že po volbách, ve kterých republikáni udrželi Senát, ale Sněmovnu reprezentantů ovládli demokraté, je připraven s opozicí v Kongresu spolupracovat. V této souvislosti zmínil i DACA. Dodal také, že doufá, že mu Kongres poskytne peníze na stavbu zdi na hranicích s Mexikem. Vybudování zdi byl Trumpův ústřední slib v předloňské prezidentské kampani.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované